W programie „Na własne uszy” proponujemy wysłuchanie reportażu Mariusza Kamińskiego pt. „Bitwa o Lublin”. Jest to opowieść o bitwie o Lublin, która rozegrała się w drugiej połowie lipca 1944 roku między wojskiem niemieckim broniącym miasta a oddziałami sowieckimi przy współdziałaniu polskiej partyzantki.
Jakie były kierunki natarcia, jaki był punkt przełomowy bitwy, jak wyglądał udział polskiej partyzantki, co stało się z niemieckimi obrońcami miasta? Na te i inne pytania znajdą państwo odpowiedź w reportażu.
Głos zabierają świadkowie wydarzeń oraz Krzysztof Tarkowski z Państwowego Muzeum na Majdanku, który przygotowuje książkę o ostatnich dniach funkcjonowania obozu. A tłem tej opowieści jest właśnie przebieg walk o Lublin. W reportażu zostały wykorzystane miedzy innymi fragmenty relacji świadków wydarzeń, zarejestrowane w latach 70. i 80. a dzisiaj dostępne w archiwum Radia Lublin.
Po 11.00 zaprasza Mariusz Kamiński.
W audycji udział wzięli:
Krzysztof Tarkowski – z Państwowego Muzeum na Majdanku, który przygotowuje książkę na temat ostatnich dni obozu na Majdanku,
Marta Grudzińska z Państwowego Muzeum na Majdanku,
Zofia Gajda – była więźniarką obozu Wehrmachtu na Majdanku i jedną z osób, które kopały okupy wokół Lublina,
Barbara Oratowska – z Muzeum „Pod Zegarem”, która opowiadała o mordzie na Zamku Lubelskim;
Anna Kosior i Andrzej Bożek – którzy byli w centrum miasta w piwnicach, w czasie kiedy trwały tu najcięższe walki;
Józef Serafin z Warszawy i Jan Zakrzewski z Lublina – bohaterowie reportażu M.Brzezińskiej „Ostatnie dni Majdanka”;
Stanisław Frąk – bohater reportażu Marii Ballod pt.”10 dni lipca”;
Stanisław Szpikowski, który w czasie walk o Lublin w lipcu 1944 roku wstąpił do Armii Krajowej. Nagranie udostępnił Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN).
Na zdj. oficerowie Komendy Okręgu AK Lublin / fot. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”