Niezwykła oczyszczalnia prawie gotowa

fffff 2020 07 09 220013

Największa w Polsce hybrydowa hydrofitowa oczyszczalnia ścieków jest już w końcowej fazie wdrażania. Obiekt powstaje w Białce, w gminie Dębowa Kłoda, w województwie lubelskim. Jego innowacyjność polega na naturalnym systemie oczyszczania, opartym na wykorzystaniu roślin i zasad fizyki.

Oczyszczalnia została opracowana w 2015 r. przez pracowników Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Politechniki Gdańskiej. Będzie służyła do oczyszczania ścieków bytowych od lokalnych mieszkańców oraz turystów odwiedzających Pojezierze Łeczyńsko-Włodawskie. Autorzy koncepcji i projektu przewidują, że przyczyni się ona do skutecznej ochrony zasobów wodnych w zlewni Jeziora Bialskiego.

CZYTAJ: W Lubelskiem zbudują najbardziej innowacyjną oczyszczalnię Europy

Wójt gminy Dębowa Kłoda, Grażyna Lamczyk przyznaje, że „dwukrotnie przymierzano się do budowy tradycyjnej oczyszczalni ścieków, ale nierównomierność dopływu ścieków wymusiła poszukiwanie nowych rozwiązań”.

– Dwa aspekty zadecydowały o budowie właśnie takiej oczyszczalni – dodaje pani wójt. – Po pierwsze posiadanie czystego jeziora, po drugie czynnik ekonomiczny. Tą technologię należy promować w Polsce i na świecie, ponieważ jest oparta na procesach naturalnych, zachodzących w środowisku przyrodniczym.

Planowany termin oddana oczyszczalni do użytku to przełom lipca i sierpnia. Inwestycja będzie też obiektem badań naukowych i zajęć dydaktycznych realizowanych przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Koszt budowy oczyszczalni to 4 miliony złotych.

ZAlew / opr. ToMa

Fot. rdls.pl / archiwum

Exit mobile version