Pamięć i hołd ofiarom Majdanka. 76. rocznica likwidacji obozu

img 20200722 140551 2020 07 22 142238 scaled 2020 07 22 153854

Mija 76 lat od likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zakłady na Majdanku. Dziś (22.07) na terenie byłego obozu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary.

22 lipca 1944 roku nastąpiła ostateczna likwidacja obozu. Około ośmiuset więźniów wyprowadzono pod eskortą esesmanów z Majdanka i obozu pracy przy ulicy Lipowej. W Ćmielowie więźniowie zostali wprowadzeni do pociągu i przewiezieni do Oświęcimia.

ZOBACZ ZDJĘCIA: 76. rocznica likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady na Majdanku

– Niemcy wycofując się z Lublina przywozili na Majdanek tysiące więźniów, głównie z Zamku Lubelskiego – mówi zastępca dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku, Wiesław Wysok. – Rozstrzelali kilka tysięcy na terenie Majdanka, w krematorium i rowach egzekucyjnych. To był rozkaz władz, żeby nie zostawiać więźniów w rękach wyzwolicieli. Były to ostatnie dni, a właściwie tygodnie przed likwidacją obozu. Większość więźniów Majdanka została ewakuowana przez Niemców do innych obozów: Mauthausen, Auschwitz, Natzweiler, Ravensbrück. Te ostatnie dni przed oswobodzeniem obozu były nadzieją dla wielu więźniów, ale wielu z nich nie doczekało wyzwolenia.

– Jednak Niemcy likwidację obozu i zacieranie śladów jego istnienia zaczęli już wiosną 1944 roku – mówi Jakub Chmielewski z Działu Naukowego Muzeum na Majdanku. – Wówczas zapada decyzja, ze obóz będzie likwidowany i ewakuowany. Do połowy kwietnia do obozów na terenie III Rzeszy odchodzi kilka transportów z więźniami, którzy z punktu widzenia Niemców, byli jeszcze zdolni do pracy.

Spośród prawdopodobnie 150 tysięcy więźniów, którzy przeszli przez Majdanek, życie straciło blisko 80 tysięcy osób. Wśród nich największą liczbę zmarłych i pomordowanych stanowili Żydzi (około 60 tysięcy osób), następnie Polacy, Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie.

MaK / WT

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version