Bezpieczna podróż w czasie epidemii wydaje się wyzwaniem. Jeśli jednak zdecydujemy się wyjechać poza granice Polski, z pomocą przychodzi nam platforma Re-open EU.
Obostrzenia dla Polski, zasady bezpieczeństwa wewnątrz danego państwa czy konieczność odbycia kwarantanny – o tym wszystkim informuje nas platforma Re-open EU. – Jest to baza wiedzy na temat otwarcia granic, dostępnych środków transportu i usług turystycznych w krajach Unii Europejskiej – opisuje dostępny dziś jedynie telefonicznie Łukasz Smogorowski z Narodowej Agencji Programu Erasmus +: – T informacja o wszystkim, co wiąże się z przebywaniem w danym kraju, czyli o procedurach bezpieczeństwa, dystansie, obowiązku zakładania maseczek, korzystania z opieki medycznej, czyli wszystkie te informacje, które są potrzebne jeżeli wybieramy się do danego kraju. Platforma jest interaktywną mapa, a informacje na temat każdego kraju podzielone są na cztery kategorie: podróż, usługi, zdrowie i bezpieczeństwo oraz źródło oficjalnych informacji krajowych.
– Jeśli ktoś planuje podróże w tym czasie, to taka mapa jest bardzo potrzebna – mówi podróżnik i fotograf Michał Litwin: – Jeśli ktoś planuje podróż, powinien skorzystać z takiej mapy i bardzo mocno się oczytać odnośnie wszelkiego rodzaju restrykcji i sytuacji, jakie są związane z pandemią. Przygotowanie się do podróży zmieniło się trochę w tej sytuacji. Ja osobiście raczej bym polecał korzystanie z hoteli niż z kwater prywatnych, które nie wiadomo na jakim poziomie dezynfekcji mogą być, i unikać transportu publicznego.
Mapa znajdująca się na stronie ma czytelną formę. Każda z kategorii jest podzielona na kilka zakładek. – Nawigacja po nich jest bardzo prosta – komentuje Smogorowski: – Nawigację ułatwia tez podział na trzy kolory, odpowiadające poziomowi obostrzeń w danym kraju: zielony oznaczający brak ograniczeń, żółty – częściowe ograniczenia oraz czerwony, czyli funkcjonujące wciąż zakazy. Sprawdzając konkretną kategorię w danym kraju widzimy też przy okazji jak sytuacja wygląda w innych, ponieważ kraje automatycznie zaznaczają się kolorami. Te informacje są też bardzo często aktualizowane. Uprzedzam, że polska wersja językowa może wyglądać nieco dziwnie, ponieważ tłumaczenie jest zrobione częściowo maszynowo ze względu na częstość aktualizacji, ale przynajmniej mamy pewność, że te informacje są na bieżąco aktualizowane.
Platforma została stworzona do celów turystycznych, ale przyda się także przy podróżach biznesowych czy pilotażu wycieczek. – Mamy pewność, czy możemy wjechać do danego państwa i na jakich zasadach – mówi pilot wycieczek Dorota Zaniuk: – Czasem zdarza się tak, że w obrębie danego państwa, jak chociażby w Hiszpanii, w której pracuję, mamy poszczególne wspólnoty i każda wspólnota może mieć wewnętrzne obostrzenia, mogą być wyłączone poszczególne miasta, więc postawienie jakiegoś jednego medium, za pomocą którego moglibyśmy uzyskiwać te informacje – na pewno aktualne i bieżące – to byłaby duża pomoc.
Sprawdzanie mapy to jednak nie wszystko. Wybierając się za granicę, musimy pamiętać, że epidemia zmieniła także inne aspekty podróży. – To jest też aspekt finansowy – uzupełnia Litwin: – Trzeba tutaj zwracać uwagę na rzeczy, na które się nigdy wcześniej nie zwracało uwagi i myślę, że bardzo dużo rzeczy podczas podróży w takim okresie wyszłoby „w praniu”. Wiele rzeczy może nas zaskoczyć, możemy się nadziać – na przykład z konsekwencją mandatu, jak również możemy wyjechać jutro do Hiszpanii, Finlandii, gdziekolwiek, a za tydzień może się okazać, że jest jakieś nowe ognisko pandemii i różnego rodzaju reguły się zmienią, tak samo jak możliwości wydostania się naszym zaplanowanym lotem czy zaplanowaną drogą. Warunki są zmienne. Te strony są bardzo potrzebne. Myślę, że mogą z nich korzystać osoby, które są niejako zmuszone do podróżowania z przyczyn zawodowych. Z podróżowaniem dla przyjemności bym poczekał aż sytuacja się ustabilizuje.
Platforma Re-open EU korzysta z informacji od Komisji Europejskiej oraz państw członkowskich. Dostępna jest zarówno w wersji polskiej, jak i angielskiej. Platforma dostępna jest także w wersji mobilnej. Korzystanie z niej zarówno przez przeglądarkę internetową, jak i przez aplikację, jest darmowe.
EwKa (opr. DySzcz)
Fot. reopen.europa.eu