Do 8 lipca w gminach potrwa nabór na rachmistrzów spisowych. Po szkoleniu i teście będą oni wspomagać przeprowadzenie Powszechnego Spisu Rolnego, który odbędzie się w całej Polsce od 1 września do 30 listopada.
– Rachmistrze będą odwiedzać tych rolników, którzy nie wykonają obowiązkowego spisu przez Internet – mówi dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie, Krzysztof Markowski. – Natomiast, jeśli sytuacja epidemiologiczna się pogorszy, będą oni pełnić podobną funkcję, jak rachmistrze telefoniczni, czyli po prostu będą dzwonić do gospodarstw rolnych z prośbą o podanie informacji.
Główną metodą Powszechnego Spisu Rolnego będzie wypełnienie formularza internetowego. – Ważne będzie podanie prawdziwych danych – apeluje prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, Gustaw Jędrejek. – Rolnicy czasem lubią się pochwalić i podać nieco zawyżone albo trochę zaniżone dane. A te dane są wykorzystywane do różnych badań i projektów.
Spis jest obowiązkowy. Rolnicy będą musieli przekazać informacje m.in. o powierzchni zasiewów różnych upraw, pogłowia zwierząt gospodarskich, czy wkładu pracy w gospodarstwo rolne.
TSpi / opr. ToMa
Fot. pixabay.com