Pożar katedry w Nantes. Przyczyną było podpalenie?

800px cathedrale saint pierre de nantes facade 2020 07 18 164117

Prokurator wszczął dochodzenie w sprawie okoliczności pożaru w katedrze w Nantes. Wstępne oględziny sugerują, że doszło do celowego podpalenia. W pożarze spłonęły zabytkowe organy.

Prokurator Nantes uznał, że najbardziej prawdopodobną hipotezą dotyczącą pożaru jest ta, która mówi o celowym podpaleniu katedry. Strażacy, którzy specjalizują się w szukaniu przyczyn pożarów, stwierdzili, że ogień podłożono w trzech miejscach. Prokurator Pierre Sennes wyjaśnił, że dochodzenie prowadzi regionalna policja kryminalna pod kątem celowego podpalenia.

Pożar zabytkowej katedry świętych Piotra i Pawła w Nantes w Bretanii wybuchł 18 lipca między godziną 7.00 a 8.00 rano. W gaszeniu pożaru brała udział ponad setka strażaków. Udało się go ugasić w ciągu dwóch godzin. W katedrze spłonęły zabytkowe, bo liczące ponad czterysta lat, organy i drewniany podest.

Zabytkowe organy wcześniej uniknęły zniszczenia podczas rewolucji francuskiej i pożaru świątyni w styczniu 1972 roku.

– Z tego co wiemy pożar spowodowany niewątpliwie podpaleniem rozpoczął się w pobliżu instrumentu. Drewniana struktura organów jest w sposób oczywisty nadzwyczaj podatna na ogień – powiedział w radiu France Info historyk architektury Mathieu Lours. – To wielki dramat, bo spłonęły jedne z najpiękniejszych organów Francji – dodał.

Podczas rewolucji francuskiej, gdy świątynia została przejęta przez państwo, władze chciały zniszczyć organy, a metal z piszczałek przetopić. Instrument uratował organista, który przekonywał, że może on posłużyć do uświetniania ceremonii na cześć rewolucji – powiedział w tej samej rozgłośni historyk Paul Chopelin.

Według konserwatorów zabytków organy będzie można odrestaurować w takim stanie, w jakim były, zanim strawił je ogień.

RL / IAR / PAP / opr. ToMa

Fot. wikipedia.org

Exit mobile version