Uniwersytet Medyczny w Lublinie może się poszczycić dużym sukcesem. Płukanka na bazie olejków eterycznych do leczenia infekcji grzybiczych jamy ustnej to wynalazek, za który naukowcom przyznano brązowy medal na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji Intarg 2020.
– Chciałabym zwrócić uwagę, że część olejków, które wykorzystaliśmy do opracowania tego preparatu to są olejki z roślin uprawianych na Lubelszczyźnie, czyli oregano i tymianek – mówi profesor Anna Malm z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: – To jest dla nas bardzo ważne, ponieważ nasz preparat jest taką odpowiedzią w aspekcie rozwoju naszego regionu. Żeby wzmocnić aktywność tego preparatu zostały jeszcze zastosowane dodatkowe olejki, na przykład z palczatki pogiętej.
– Z racji tego, że jest to już zgłoszenie patentowe, prowadziliśmy wstępne rozmowy z jedną z firm na temat potencjalnego wdrożenia tego preparatu – mówi Tomasz Baj z Katedry Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: – Mieliśmy także telefon od lekarza, który pytał gdzie można ten produkt kupić.
– Nasz pomysł na ten preparat wynika z dwóch aspektów – mówi prof. Anna Malm: – Pierwszy aspekt dotyczy powszechności występowania infekcji grzybiczych w obrębie jamy ustnej, a drugi tego, że leki syntetyczne mogą okazać się nieskuteczne. Jeżeli stosujemy w tych infekcjach leki syntetyczne, zawsze istnieje ryzyko wywołania czy selekcji szczepów opornych. Stąd nasza propozycja mieszanki naturalnych olejków eterycznych, żeby zastosować pewnego rodzaju alternatywę do leków syntetycznych i żeby faktycznie ta nasza mieszanka miała skuteczność porównywalną z lekami syntetycznymi.
– Badania były wykonywane w warunkach in vitro, czyli laboratoryjnych – mówi Anna Biernasiuk z Katedry Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: – Przebadaliśmy nasz preparat na 150 szczepach pobranych od pacjentów klinicznych, od pacjentów z hematoonkologii, czyli pacjentów szczególnie narażonych na nowotwory i choroby onkologiczne, także aktywność naszego preparatu wyszła bardzo wysoka. Te wyniki predysponują do prowadzenia dalszych etapów badawczych.
– Afty i pleśniawki to przykłady candida jamy ustnej, ale to oczywiście nie są jedyne przykłady tych zakażeń, ponieważ mamy też problem infekcji grzybiczych u pacjentów, którzy na przykład noszą protezy, aparaty ortodontyczne, u pacjentów nowotworowych czy też poddawanych terapii sterydami wziewnymi.
– Międzynarodowe jury, które oceniło ten wynalazek, jury XIV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji potwierdziło, że decyzja dotycząca wyboru tego właśnie wynalazku na konkurs była słuszna – mówi Marta Jankowska, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy: – Liczymy na to, że rozwój będzie szybki, skuteczny i niedługo będziemy mogli powiedzieć gdzie możemy kupić i sprzedać ten wynalazek.
W sumie na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji Intarg 2020, naukowcom z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przyznano trzy złote medale i jeden brązowy.
LilKa (opr. DySzcz)