Prezydent Andrzej Duda w Poleskim Parku Narodowym. Porozumienie dotyczące ochrony struktur Lasów Państwowych podpisane

pm czahary 080720 025 2020 07 08 171535

W Poleskim Parku Narodowym prezydent Andrzej Duda podpisał dziś (08.07) z organizacjami związkowymi polskich leśników porozumienie dotyczące ochrony struktury Lasów Państwowych. Zaznaczył przy tym, że praca polskich leśników jest wzorowa na skalę europejską.

CZYTAJ: Andrzej Duda: Pamiętamy o tym, że były zakusy na prywatyzację Lasów Państwowych. Byłem tego zdecydowanym przeciwnikiem

W swoim wystąpieniu prezydent podkreślał, że leśnicy dbają nie tylko o sprawne i zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi, ale także o to, by las stanowił miejsce rekreacji dla wszystkich.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Prezydent Andrzej Duda w Poleskim Parku Narodowym

– Jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy są oddani polskim lasom za ich służbę, za staranie się o to, aby polskie lasy nie tylko rozwijały się, były piękne i aby gospodarka leśna była realizowana w sposób unikatowy w skali światowej, ale także po to, żeby lasy polskie służyły całemu narodowi, aby pozostawały naszym wspólnym dobrem, miejscem nie tylko prowadzenia racjonalnej gospodarki leśnej, ale także miejscem rekreacji i wypoczynku – mówił prezydent Andrzej Duda: – Były zakusy na prywatyzację Lasów Państwowych. Byłem tego zdecydowanym przeciwnikiem. Lasy Państwowe sadzą pół miliarda drzew rocznie – to mówi samo za siebie. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli podpisać to dzisiejsze porozumienie.

– Mamy pewien porządek prawny, który daje nam pewien komfort gospodarowania, aczkolwiek świat się zmienia, są pewne oczekiwania, są też grupy, które w niejasny dla nas sposób atakują leśników – mówi Jacek Cichocki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ Solidarność: – Nie do końca nasza praca jest rzetelnie przedstawiana. Odbieram to podpisanie porozumienia jako symboliczny gest, że pan prezydent będzie gwarantem bezpieczeństwa dla Lasów Państwowych i leśników i to, w jaki sposób prowadzimy gospodarkę leśną będzie realizowane.

– Gwarantowane jest utrzymanie narodowego charakteru polskich strategicznych zasobów naturalnych, jakimi są Lasy Państwowe, parki narodowe i rezerwaty przyrody. To jest chyba najważniejszy punkt tego porozumienia – mówi Piotr Nalewajek, przewodniczący Krajowej Sekcji Leśnictwa i Ochrony Środowiska Związku Zawodowego „Budowlani”: – Moim zdaniem Lasy Państwowe funkcjonują jako instytucja najlepsza w Europie. Nie ma drugiej instytucji, która tak sprawnie funkcjonuje.

– Porozumienie było nam potrzebne, żeby dalsze lata były stabilne w pracy w lesie, dla naszych pracowników, żeby struktura lasów nie była zaburzona, żeby nie było żadnej nagonki na prywatyzację czy reprywatyzację – mówi Tomasz Podsiedlik z Krajowego Sekretariatu Budownictwa, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska NSZZ Solidarnośc’80: – Były kiedyś głosy zapłaty lasami za szkody powojenne. To porozumienie stabilizuje, że na kolejne lata pracujemy tak jak do tej pory, dbamy o przyrodę, sadzimy drzewa, czujemy się bezpiecznie.

– Leśnicy są kojarzeni z grupą zawodową, która tak naprawdę tylko poluje, wycina, a nie widać ogromnej pracy leśników, która prowadzi do tego, że zabezpieczamy przyrodę – mówi Jacek Cichocki: – Lasy Państwowe mają blisko 100-letnią już historię. I gospodarka leśna była prowadzona na tyle odpowiedzialnie i mądrze, że różnorodność przyrodnicza, biologiczna w Polsce lasów i środowiska naturalnego tak naprawdę zyskuje. Mamy jeden z najbardziej różnorodnych zasobów bioróżnorodności w Europie. Sposób prowadzenia gospodarki leśnej nie przyczynił się do wyginięcia gatunków. Mało tego, odbudowaliśmy wilka, bobra.

– Zawsze uważałem, że leśnik to zawód z powołania, który przechodzi z pokolenia na pokolenie – mówi Piotr Nalewajek: – Związany jest przede wszystkim z tym, że człowiek, który pracuje w lasach jest bardzo często odizolowany od szybkiego tempa życia. Ta jego praca jest ściśle związana z naturą, a więc kiedy słońce wstaje, to i wstaje leśnik. Kiedy słońce zachodzi, to on się kładzie. My, patrząc na cud natury, dostrzegamy bardzo wiele. Dbałość o to jest podyktowana przekazywaniem doświadczeń z pokolenia na pokolenie.

– Chciałbym, żeby ta polityka budowania zrównoważonej ekologicznie Polski we współpracy z Lasami Państwowymi była nadal realizowana, aby Lasy Państwowe były wspierane – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Spotkanie odbyło się w Poleskim Parku Narodowym, ponieważ – jak podkreślał prezydent – to właśnie jedno z unikatowych miejsc, którym opiekują się leśnicy, a w którym można spotkać niezwykle rzadkie żółwie błotne czy wodniczkę. 

RyK (opr. DySzcz)

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version