Próba odmłodzenia personelu w hrubieszowskim szpitalu: płatne staże dla studentów

stethoscope 1584223 1920 2020 07 24 180407

Szpital Powiatowy w Hrubieszowie zachęca studentów medycyny i pielęgniarstwa do dołączenia do swojego zespołu. Starostwo hrubieszowskie rozpoczęło nabór wniosków do programu stypendialnego, który oferuje płatne staże. To próba pozyskania młodego personelu medycznego, o który z każdym rokiem coraz trudniej.

O wyzwaniach kadrowych mówi dyrektor naczelny szpitala w Hrubieszowie, lekarz medycyny Dariusz Gałecki: – Generalnie największym problemem w tej chwili – i nie dotyczy to tylko Hrubieszowa, a wszystkich szpitali powiatowych – jest sytuacja kadrowa, zarówno w kadrze lekarskiej, jak i pielęgniarskiej. Analizując wszystkie możliwości, które mamy, narodził się pomysł stypendium, dlatego że o ile w obecnej sytuacji, biorąc pod uwagę lokalizację Hrubieszowa, gdzie jest daleko do wszystkich ośrodków specjalistycznych, doszliśmy do wniosku, że skoro nie możemy na obecną chwilę pozyskać kadry już wykwalifikowanej, czyli po studiach, postanowiliśmy sięgnąć do uczelni, po studentów.

– Stypendia wyniosą maksymalnie 2 tysiące złotych miesięcznie i przyznawane będą na okres maksymalnie 18 miesięcy – mówi Aneta Karpiuk, starosta powiatu hrubieszowskiego: – Mogą się o nie starać studenci kierunków medycznych uczelni z całej Polski. Takimi specjalizacjami priorytetowymi dla naszego powiatu są: medycyna rodzinna, chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, ortopedia, radiologia, anestezjologia i neurologia. Jednocześnie ogłoszony jest nabór wniosków o przyznanie stypendiów dla studentów trzeciego roku pierwszego stopnia lub drugiego szkoły wyższej na kierunku pielęgniarstwo. Stypendia wyniosą tutaj 1200 zł miesięcznie i przyznawane będą na okres maksymalnie 9 miesięcy.

– Później, po zakończonych studiach, trzeba po prostu podpisać umowę o pracę w naszej placówce na okres 3 lat – mówi lekarz Celina Dąbrowska-Mirocka, zastępca dyrektora ds. lecznictwa SPZOZ w Hrubieszowie: – Będziemy się starali zawrzeć to w przyjaznej formie, żeby było z korzyścią dla naszego zakładu, żeby osoba, która będzie odrabiać to stypendium, też miała możliwość specjalizacji wedle własnych zainteresowań i potrzeb, aby była z tego w przyszłości zadowolona, żeby ten zawód i specjalizację lubiła. To już jest w sumie zawód do końca życia.

– Mam 50 lat i jestem jednym z młodszych lekarzy w tym szpitalu, także średnia wieku lekarzy jest w tej chwili ok. 53-54 lat – mówi Dariusz Gałecki: – Taka sama średnia jest wśród personelu pielęgniarskiego. W tym momencie opieramy się na osobach, które są już w wieku okołoemerytalnym. Widząc przepaść demograficzną, jeżeli nie pozyskamy pracowników młodych, sytuacja za kilka lat będzie dramatyczna. Będzie powodowała zamykanie poradni czy oddziałów i nie będzie na to wpływała sytuacja ekonomiczna, tylko kadrowa.

– Aktualnie mamy zatrudnione 242 pielęgniarki, w tym 62 to są emerytki. 17 pielęgniarek nabywa prawa emerytalne w 2020 roku – mówi Małgorzata Nowak, naczelna pielęgniarka w SPZOZ w Hrubieszowie: – Mamy tylko 9 pielęgniarek do 30 roku życia, w przedziale wiekowym 31-40 lat – kolejne 11. Wszystkie pozostałe to 40+, dlatego ten program stypendialny jest dla nas szansą dla zapewnienia ciągłości opieki i odmłodzenia personelu.

– Praca czeka – mówi Ewa Kossakowska, pielęgniarka oddziału rehabilitacji z pododdziałem rehabilitacji neurologicznej w Hrubieszowie: – Ciągle potrzebujemy pielęgniarek do pracy. Na oddziale atmosfera jest bardzo dobra. Wszystkie panie, które przychodzą, bo akurat w zeszłym roku przyszły do mnie trzy panie pielęgniarki, zaaklimatyzowały się bardzo szybko. Bardzo chętnie przyjmujemy młode panie. Panów też zapraszamy. Chętnie przyuczymy do zawodu.

Termin składania wniosków upływa 10 października. Szczegóły dotyczące programu stypendialnego można znaleźć na stronie www.starostwo.hrubieszow.pl

AlF (opr. DySzcz)

Fot. pixabay.com

Exit mobile version