Przed II turą wyborów prezydenckich: jak przygotować się do wizyty w lokalu wyborczym?

wyb 2020 07 10 181249

W niedzielę (12.07) odbędzie się głosowanie ponowne, czyli II tura wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wybierać będziemy spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu (28.06) uzyskali największą liczbę głosów. Jak przygotować się do niedzielnej wizyty w lokalu wyborczym?

– Należy wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem – mówi Piotr Czajkowski z lubelskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego: – Należy wziąć maseczkę. Zalecamy także, aby wziąć swój długopis, ze względów epidemicznych. Osoby, które są wypisane ze szpitala między 6 a 10 lipca, powinny wziąć jakieś zaświadczenie, że opuściły szpital czy sanatorium, gdyż będą wykreślone ze swojego macierzystego spisu wyborców.

Jeżeli ktoś składał wniosek i otrzymał zaświadczenie o prawie do głosowania, to takie zaświadczenie również musi mieć ze sobą.

– Zaświadczenie o prawie do głosowania należy przekazać komisji – podkreśla Piotr Czajkowski: – Zasada jest taka, że jeżeli otrzymujemy zaświadczenie o prawie do głosowania, to jesteśmy wykreślani ze spisu, więc dlatego w tym naszym nawet macierzystym spisie nas nie ma. Zostaniemy dopisani na podstawie tego zaświadczenia o prawie do głosowania.

W dniu głosowania (12.07) między 7.00 a 21.00 przychodzimy do lokalu. Jak się mamy zachować i jak mamy oddać ważny głos?

– Dezynfekujemy ręce, podchodzimy do komisji z dokumentem ze zdjęciem, uchylamy maseczkę celem potwierdzenia naszej tożsamości, otrzymujemy kartę do głosowania – i tu jest taki newralgiczny moment, żebyśmy sprawdzili czy na karcie do głosowania znajduje się pieczęć komisji obwodowej. Udajemy się do miejsca zapewniającego tajność głosowania, głosujemy, czyli przy wybranym przez nas kandydacie, w kratce obok jego nazwiska stawiamy dwie przecinające się linie i wrzucamy kartę do głosowania do urny – mówi Piotr Czajkowski.

Czy karta będzie miała ścięty róg?

– Tak, ścięty róg będzie, bo jest to dostosowanie do nakładki dla osób niewidomych lub słabowidzących – zaznacza Piotr Czajkowski.

Chociaż widać na ulicach, że czujemy się z tygodnia na tydzień coraz swobodniej, to nadal stan epidemii wprowadzony w marcu nie został zniesiony. Jakie wymogi sanitarne będą obowiązywać każdego wyborcę w lokalu wyborczym?

– Proszę o utrzymanie dystansu społecznego minimum 1,5 metra między wyborcami czy też członkami komisji. Prosiłbym o dezynfekowanie rąk, o zabranie swojego długopisu, chociaż na terenie komisji będą dostępne długopisy, ale prosiłbym zabrać swój – mówi Piotr Czajkowski: – Lokal będzie sześć razy dziennie dezynfekowany: dezynfekowane będą urny, nakładki na karty do głosowania, blaty w komisjach. 10 minut w ciągu godziny lokal będzie wietrzony. Mieszkańców Lublina chciałbym także poinformować o zmianie siedziby obwodowej komisji wyborczej nr 104 w administracji osiedla im. Karola Szymanowskiego. Ciężko było zachować warunki sanitarne, więc komisarz wyborczy w Lublinie swoją decyzją przeniósł siedzibę obwodowej komisji wyborczej 104 do Szkoły Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina na ul. Poturzyńskiej 2.
Także 12 lipca do macierzystej obwodowej komisji wyborczej będzie można odnieść kopertę zwrotną, którą otrzymaliśmy w pakiecie wyborczym jeżeli wyraziliśmy chęć głosowania korespondencyjnego.

– Jest prośba, by tych pakietów zwrotnych nie wrzucać do urny, tylko przekazywać komisji wyborczej. Jeżeli zobaczymy, że jest kolejka, ominiemy kolejkę, wrzucimy pakiet wyborczy i wyjdziemy z lokalu, nasz głos będzie nieważny.

Osoby głosujące korespondencyjnie mogą wejść do lokalu i podejść do komisji bez kolejki. Koperty zwrotne można też wrzucić, ale tylko dziś (piątek, 10.07), do nadawczej skrzynki pocztowej na terenie gminy w której mieszkamy. Natomiast zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Ministra Zdrowia, podczas II tury wyborów „obwodowa komisja wyborcza w pierwszej kolejności zapewnia obsługę:
– osób powyżej 60. roku życia,
– kobiet w ciąży,
– osób z dzieckiem do lat 3,
– osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.”

DT (opr. DySzcz)

Fot. archiwum

Exit mobile version