Uroczyste obchody 40. rocznicy Lubelskiego Lipca

img 20200726 140951 2020 07 26 144051

Stąd ruszyła lawina. Bez Lubelskiego Lipca nie byłoby Sierpnia i powstania Solidarności – mówili dziś uczestnicy regionalnych obchodów 40-lecia Lubelskiego Lipca 1980.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczysta gala obchodów 40. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980

Podczas uroczystości list od przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy odczytał zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Tadeusz Majchrowicz. – Solidarność jest depozytariuszem tamtych idei – powiedział Majchrowicz: – Jest jedna Solidarność, która 40 lat temu rodziła się w całej Polsce, i którą tworzyły tysiące odważnych ludzi. Często płacili za to swoim zdrowiem i życiem. Ich ofiara jest naszym dziedzictwem i zobowiązaniem.

– 16 lipca o godzinie 7.15 rozpoczęliśmy strajk lubelskich kolejarzy. Nasze postulaty dotyczyły kwestii podwyżek i zaopatrzenia, ale także wolności – mówi przewodniczący strajku Czesław Niezgoda: – Drugiego dnia strajku pociągi zostały ustawione na rozjazdach, zablokowaliśmy wjazdy i wyjazdy z węzła Lublin, semafory zostały ustawione na sygnał „stój” oraz wyłączone zostało napięcie w sieci elektrycznej i wtedy wszystkie pociągi stanęły.

CZYTAJ: Premier Morawiecki w Lublinie: Tutaj Solidarność miała swój początek

– Po Lubelskim Lipcu zostało nam wezwanie do budowania naszej przyszłości – mówi przewodniczący Regionu Środkowowschodniego NSZZ Solidarność Marian Król: – Chodziło wówczas o podmiotowość człowieka, o naszą wolność, suwerenność, godne życie, bo zarabialiśmy na pograniczu minimum egzystencji. Jakby ludzie dobrze zarabiali, to jak zdrożał kotlet, nie protestowaliby.

Jednym z uczestników strajków w WSK Świdnik był Tadeusz Mazur. Dziś otrzymał Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych.

– Ja byłem jednym z pierwszych, którzy zaczęli – mówi Tadeusz Mazur: – Mieliśmy już dosyć tego wszystkiego, tego kłamstwa. Nie mieliśmy nic do stracenia. Nie było odwrotu.

Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski została odznaczona także Elżbieta Wilhelm, a Złotymi Krzyżami Zasługi Andrzej Krupa i Wiesława Stec. Premier Mateusz Morawiecki z rąk przewodniczącego lubelskiej Solidarności otrzymał statuę Lubelskiego Lipca 1980.

CZYTAJ: Abp Budzik: Lipcowe strajki stały się początkiem wielkiego ruchu

ZOBACZ ZDJĘCIA: Msza święta w 40. rocznicę Lubelskiego Lipca

PaSe (opr. DySzcz)

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version