W Warszawie zainaugurowano program „Przestrzenie Sztuki”. Lublin w pilotażowym projekcie

116578763 677755476155159 9153485452285912998 n 2020 07 29 172759

Siedem polskich miast, w tym Lublin w podwójnej roli. W Warszawie, z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, odbyła się dziś (29.07) uroczysta inauguracja programu pod nazwą „Przestrzenie Sztuki”.

W ramach programu powstają cztery centra tańca i cztery centra teatru, które będą tworzyć i prezentować spektakle, rezydencje twórcze, projekty animacyjne, wspierać artystów niezwiązanych z instytucjami i docierać do widzów i twórców poza wielkimi ośrodkami. W Lublinie powstaną aż dwa centra.   

– Mamy świetnie działające instytucje, ale mamy też ogromną ilość artystów, którzy są poza systemem – mówi w rozmowie z Radiem Lublin dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, Katarzyna Meissner. – Dla nich jest to okazja, żeby się pokazać. Ciągle jest bardzo dużo grup, które się zawiązują i nie mają swoich siedzib, stałych miejsc. Rzeczywiście jest tak, że produkując sztukę trzeba mieć chociażby przestrzeń na próby. Wykorzystując synergię infrastruktury już istniejącej z energią zespołów, łączymy nitki, które już istnieją i pleciemy coś nowego – dodaje.

– Od dawna myśleliśmy o czymś, co byłoby nową formą mecenatu państwa, która oddawałaby przestrzeń do działania oddolnego, pobocznego – podkreśla minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. – Od dawna docierały do nas informacje, że jest taka potrzeba i, że jest wiele osób, które w dotychczasowych formach, instytucjach nie do końca się mieszczą. Prośba jest taka, żeby szczególnie być w tych naszych działaniach wrażliwymi dla tych, którzy nie są zinstytucjonalizowani. Dodatkowo cieszę się, że tu szczególnie został doceniony taniec – dodaje.

W Lublinie program „Przestrzenie Sztuki” będą realizować Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury. – Radzimy sobie bardzo dobrze i dlatego jesteśmy w tym projekcie, ponieważ dajemy rękojmie, że ten projekt się uda w naszym mieście – zaznacza Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru Tańca. – Nam potrzeba było wsparcia centralnego, żeby wejść krok wyżej. Nie wiem czy już jesteśmy na szczycie. Na pewno nie, ale na pewno umożliwi to nam w Lublinie umocnienie się w tworzeniu planu perspektywy wieloletniej. Mamy wsparcie ministerialne, nie tylko lokalne. Plany, które są kosztowne i szeroko zakrojone mogą być zrealizowane. Mam na myśli mocne wyjście w region, wsparcie ludzi, którzy w regionie robią świetną robotę z dzieciakami, młodzieżą na bardzo wysokim poziomie. Jest też oczekiwanie, które od dawna tylko częściowo jest realizowane, jeśli chodzi o rezydentów z Polski. Jest bardzo wielu zdolnych, młodych ludzi, którzy dzwonią i pytają się o to, jak możemy ich wspomóc. Wszystko dlatego, że wiedzą, że mamy świetną infrastrukturę i rozumiemy ich potrzeby. Dzięki temu wsparciu będziemy mogli ich przyjąć wiedząc, że ministerstwu na tym zależy i przeznacza pewne środki na ludzi z całej Polski. Powstaną projekty, spektakle – dodaje.

Pilotażowy program „Przestrzenie Sztuki” odbędzie się również w Katowicach, Kielcach, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie oraz w Zielonej Górze. – Na tle tych miast Lublin jest wyjątkowy. Wszystko dlatego, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznało, że warto tutaj osadzić dwie przestrzenie: taneczną oraz teatralną – opowiada Rafał Koziński, dyrektor artystyczny Centrum Kultury w Lublinie. – Mamy niezwykłe doświadczenie teatralne. Ono właśnie sytuuje się poza teatrem instytucjonalnym. Ten teatr poszukujący, współczesny w CK jest znakomity – dodaje.

„Przestrzenie Sztuki” będą miejscami do rozwoju działalności artystycznej. Skupione wokół nich instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz uczelnie będą m.in. prezentowały spektakle teatralne, warsztaty edukacyjne, szkolenia dla artystów oraz wspierały badania w zakresie sztuki. Pilotażowy program oficjalnie ruszy we wrześniu, potrwa do końca 2020 roku.

AKr / opr. PaW

Fot. Agnieszka Krawiec

Exit mobile version