„Wakacje z Muzeum Ziemi Chełmskiej”. Szereg zajęć dla dzieci i młodzieży

64583622 495699741167718 3462367871122800640 n 2020 07 24 184317

Trwają „Wakacje z Muzeum Ziemi Chełmskiej”. Placówka zaprasza dzieci i młodzież na szereg ciekawych zajęć w swoich oddziałach. Uczestnicy będą mogli wykazać się kreatywnością, jednocześnie poznając ciekawostki i historię regionu.

– W tym roku ze względu na epidemię musimy ograniczyć grupy warsztatowe do 8 osób, ale to nie zmienia faktu, że przygotowaliśmy bogatą ofertę – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Małgorzata Cymborska z Muzeum Ziemi Chełmskiej imienia Wiktora Ambroziewicza w Chełmie.

– Zajęcia nie opierają się tylko i wyłącznie na opowiadaniu i nauczaniu, ale na takiej nauce przez zabawę, po to, żeby każdy mógł się czegoś dowiedzieć, ale również jakąś pamiątkę ze sobą własnoręcznie wykonaną zabrać. Są wyklejanki, układanki, prace, które można wypełnić różnymi materiałami, zarówno plasteliną, farbą oraz kredką. Mamy też warsztaty skierowane na taką pracę w terenie, żeby poczuć się na przykład jak mistrz malarstwa, użyć sztalugi, farby i namalować coś, co widzimy przed sobą – opisuje Natalia Jędruszczak z Muzeum Ziemi Chełmskiej. – Jest też możliwość zapoznania się troszeczkę z historią, bo proponujemy krótkie wycieczki po Chełmie organizowane przez naszych archeologów – dodaje.

– W wakacje mamy dużo zajęć kierowanych do różnych grup wiekowych między innymi o sowach, o rozpoznawaniach głosów ptaków, gatunkach inwazyjnych, roślin i zwierząt występujących w naszym regionie – tłumaczy Małgorzata Cymborska. – Z rzadkich okazów możemy pokazać tutaj dropia. To gatunek ptaka, który niegdyś występował w Polsce, natomiast obecnie już u nas nie gniazduje i którego raczej nie spotkamy nawet w ogrodach zoologicznych w kraju. Również susła perełkowanego, który występuje tutaj dość rzadko – wymienia.

– W tym roku prowadzę zajęcia o ziołach i ich leczniczych właściwościach. Kiedyś zioła były zbierane w lasach czy na łąkach. Obecnie obserwuje się duży wzrost zainteresowania ziołolecznictwem i są one uprawiane w ogrodach – mówi Anna Gad. – Trzeba znać podstawy zbioru ziół i wiedzieć, które, na co pomagają. Zawarte w nich substancje lecznicze korzystnie wpływają na nasz organizm. W zależności od rośliny znajdują się one w różnych jej częściach. Może to być na przykład kwiat, kora, korzeń lub owoc. Na zajęciach uczestnicy się o tym dowiedzą, poznają budowę rośliny, jak się dzielą, kiedy należy zbierać które części roślin – dodaje.

– W tym roku na wakacje przygotowaliśmy warsztaty etnodizajn i podczas tych zajęć uczestnicy będą mieli możliwość zobaczyć autentyczne eksponaty, które stanowiły wyposażenie dawnej izby wiejskiej. Będą to skrzynie, kufry. Przyjrzymy się, w jaki sposób zdobiono przedmioty codziennego użytku, ale także poznamy elementy mające funkcję przede wszystkim dekoracyjne, takie jak wycinanki, pająki, makatki. Nie zabraknie również prezentacji pięknych tkanin oraz charakterystycznych dla naszego regionu haftów krzyżykowych – wyjawia Ilona Sawicka z działu etnografii. – Z taką wiedzą nasi uczestnicy będą mieli za zadanie zaprojektować nowoczesne wnętrze z fragmentami dawnego wzornictwa. Mogą to być nowoczesne meble z elementami modnego obecnie etnodizajnu. Jest to dosyć popularny trend, gdzie dawne, stare przedmioty wykorzystuje się do dekoracji współczesnych mieszkań – dodaje.

Warsztaty odbywają się przez całe wakacje, a ich pełny harmonogram znajduje się na stronie internetowej chełmskiego muzeum. Żeby wziąć w nich udział, trzeba wcześniej dokonać rezerwacji.

RyK / WT

Fot. Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie FB

Exit mobile version