Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, profesor nauk medycznych Wojciech Maksymowicz, który wziął udział w Społecznej Radzie do spraw Ochrony Zdrowia Województwa Lubelskiego, ocenił, że nasz region jest jednym z tych, które najlepiej sobie radzą z epidemią koronawirusa.
– To efekt wspólnych działań władz województwa, służb sanitarnych i przede wszystkim personelu medycznego – powiedział wiceminister Wojciech Maksymowicz. – Województwo przoduje, jeśli chodzi o ograniczanie możliwości rozszerzania się infekcji. Stąd wielkie uznanie dla całego społeczeństwa, które wykazało się wielką dyscypliną podczas pierwszych miesięcy epidemii. Jednak musimy przestrzec, że wskaźnik reprodukcji wirusa jest powyżej jedności, również w tym regionie, co oznacza, że jest możliwe dalsze szerzenie się choroby.
Agnieszka Kowalska-Głowiak, dyrektor Wydziału Zdrowia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, poinformowała, że została wdrożona „Lubelska pełnoprofilowa ochrona zdrowia”. Dzięki poleceniom wojewody w trybie specustawy, placówki medyczne w województwie wykonują wszystkie procedury wobec pacjentów, którzy nie są podejrzani o zakażenie koronawirusem.
– Nie możemy w tej chwili zrezygnować z wszelkich obostrzeń epidemiologicznych. I to powoduje określony sposób działania, który może spowodować, że szpitale nie będą funkcjonować z taką samą wydajnością jak przed pandemią. Ale wszystkie zabiegi planowe mogą być jak najbardziej przeprowadzane – wyjaśnia Agnieszka Kowalska-Głowiak.
Województwo lubelskie przeznaczyło na walkę z koronawirusem 103 miliony złotych.
WB / opr. ToMa
Fot. www.gov.pl/web/nauka