Fundacja Krajobrazy zaprasza dziś na trzecią edycję wydarzenia kulturalnego „Zmysły Ogrodu Saskiego”. Spotkanie odbędzie się w przestrzeni najstarszego parku w Lublinie. Ale Wojciech Januszczyk, szef fundacji, architekt krajobrazu, przygotowuje także wyjątkowy cykl spotkań, na które zaprosi w drugiej połowie sierpnia do innej części miasta, w której wybuduje ogrody. Opowie o tym w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”
Skąd się wzięły dobre maniery? Jedzenie nożem i widelcem nie wynikało z konieczności. Dlaczego więc sztućce znalazły się na naszym stole? Jak powstają normy i formy? Jak się zmieniają? Dla kogo jest savoir-vivre? Jakie skutki ma przestrzeganie etykiety bądź jej lekceważenie? Czy dobre maniery znikną? Na te pytania odpowiadał kiedyś w Teatrze Starym w Lublinie Adam Jarczyński – dyrektor generalny Polskiej Akademii Public Relations oraz Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety. Przypomnimy fragmenty tego wieczoru.
Dzisiejszy świat nie wymaga od nas odręcznego pisania. Ale ci, którzy wciąż posługują się długopisem łatwiej formuuja myśli, używają bogatszego słownictwa, a nawet mają lepszą koordynację ruchów. Czy odręcznie pisanie zniknie? Co da się powiedzieć o człowieku na podstawie jego pisma? Zuzanna Górska, psycholog i grafolog opowiadał kiedyś o tymw Teatrze Starym w Lublinie w cyklu „Bitwa o kulturę” która odbyła się pod hasłem „Jak przeczytać człowieka”. Wrócimy do tego spotkania.
Hersz Lender przyjechał do Lublina z Chełma. Zatrzymał się u jednego z piekarzy i nauczył się robienia bajgli. To ich smak poznała Ameryka (i oszalała później na ich punkcie), do której w 1927 roku wyemigrował Hersz. Bajgle, żydowskie pieczywo w kształcie obwarzanka wypiekane od XVII wieku, było przed wojną bardzo popularne w Lublinie. Przypomną o tym Tomasz Pietrasiewicz i Piotr Nazaruk.
Po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Fot. archiwum