16.08.2020 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

ib273411 cr 2020 03 28 205757 2020 08 15 144009

Fundacja Krajobrazy zaprasza dziś na trzecią edycję wydarzenia kulturalnego „Zmysły Ogrodu Saskiego”. Spotkanie odbędzie się w przestrzeni najstarszego parku w Lublinie. Ale Wojciech Januszczyk, szef fundacji, architekt krajobrazu, przygotowuje także wyjątkowy cykl spotkań, na które zaprosi w drugiej połowie sierpnia do innej części miasta, w której wybuduje ogrody. Opowie o tym w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”

Skąd się wzięły dobre maniery? Jedzenie nożem i widelcem nie wynikało z konieczności. Dlaczego więc sztućce znalazły się na naszym stole? Jak powstają normy i formy? Jak się zmieniają? Dla kogo jest savoir-vivre? Jakie skutki ma przestrzeganie etykiety bądź jej lekceważenie? Czy dobre maniery znikną? Na te pytania odpowiadał kiedyś w Teatrze Starym w Lublinie Adam Jarczyński – dyrektor generalny Polskiej Akademii Public Relations oraz Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety. Przypomnimy fragmenty tego wieczoru.

Dzisiejszy świat nie wymaga od nas odręcznego pisania. Ale ci, którzy wciąż posługują się długopisem łatwiej formuuja myśli, używają bogatszego słownictwa, a nawet mają lepszą koordynację ruchów. Czy odręcznie pisanie zniknie? Co da się powiedzieć o człowieku na podstawie jego pisma? Zuzanna Górska, psycholog i grafolog opowiadał kiedyś o tymw Teatrze Starym w Lublinie w cyklu „Bitwa o kulturę” która odbyła się pod hasłem „Jak przeczytać człowieka”. Wrócimy do tego spotkania.

Hersz Lender przyjechał do Lublina z Chełma. Zatrzymał się u jednego z piekarzy i nauczył się robienia bajgli. To ich smak poznała Ameryka (i oszalała później na ich punkcie), do której w 1927 roku wyemigrował Hersz. Bajgle, żydowskie pieczywo w kształcie obwarzanka wypiekane od XVII wieku, było przed wojną bardzo popularne w Lublinie. Przypomną o tym Tomasz Pietrasiewicz i Piotr Nazaruk.

Po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Fot. archiwum

Exit mobile version