76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Lublin uczcił pamięć bohaterów [WIDEO, ZDJĘCIA]

uroczystosci 1 2020 08 01 210544

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie uczcili mieszkańcy Lublina. 

Obchody rozpoczęły się na placu Litewskim o 17.00. Po syrenach przypominających godzinę „W” i odegraniu hymnu państwowego, głos zabrał przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej w Lublinie, mjr Bogdan Walas, który przypomniał  genezę historyczną Powstania Warszawskiego i podkreślał znaczenie pielęgnowania pamięci o walczących i ich ideałach.

– Wspominając kolejne rocznice tego niezwykłego wydarzenia, bohaterstwo, poświęcenie, odwagę i męstwo oraz gorący patriotyzm i niezłomną wolę walki o Polskę najwspanialszego pokolenia polskiej młodzieży w tysiącletniej historii naszego państwa i narodu, oddajemy hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego i ludności stolicy oraz obrońcom ojczyzny. Niech nasza pamięć o tym bohaterskim, szlachetnym i ofiarnym pokoleniu zaowocuje wychowaniem polskiej młodzieży w duchu najwyższych ideałów: umiłowania wolności, żarliwego patriotyzmu i szacunku dla przeszłości – mówił mjr Bogdan Walas.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza”

Wojewoda lubelski Lech Sprawka w liście wystosowanym do uczestników uroczystości podkreślił, że 63 dni powstańczej walki były świadectwem męstwa, ofiarności, bohaterskiego oddania narodowej sprawie i woli oswobodzenia Warszawy – stolicy kraju, który nigdy się nie poddał. Według wojewody dzięki stałej pamięci o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach, możemy się dzisiaj cieszyć wolnością i niepodległością.

ZOBACZ: Lubelskie obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [FILM]

– Walka i testament Powstania, zapisany krwią ofiarną, owocował oporem kolejnych pokoleń wobec komunistycznego zniewolenia. Powstanie Warszawskie, choć brzemienne krwią i tragedią miasta i kraju, stało się bezcennym drogowskazem wskazującym jedną drogę – ku niepodległości i wolności – napisał wojewoda w liście, który odczytała dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Agata Grula.

Wiceprezydent Lublina Mariusz Banach wskazał, że często mówi się o samotności Warszawy w tamtych sierpniowych dniach, „bo kiedy jeden tyran tę Warszawę mordował, drugi przyglądał się temu, licząc polityczne korzyści”. – Trzeba dzisiaj w imieniu miasta Lublin bardzo wyraźnie i po raz kolejny powiedzieć: Warszawo nie jesteś sama! Miasto Lublin solidaryzuje się z tą ofiarą, miasto Lublin Warszawie za tą ofiarę dziękuje – powiedział wiceprezydent Lublina.

W obchodach wzięło udział wielu przedstawicieli środowisk kombatanckich. 

– Gdy dotarła do nas wieść o Powstaniu Warszawskim, chcieliśmy pomóc – mówi Czesław Walczak, który działał wtedy w Batalionach Chłopskich na terenie Bychawy, obecnie członek Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Bardzo przeżywaliśmy tę tragedię. Nasze pokolenie pielęgnuje historyczne wydarzenia. Szczególnie doceniamy bohaterów, którzy poświęcili swoje życie sprawie niepodległości Polski.

Po uroczystościach na placu Litewskim, uczestnicy obchodów wzięli udział w nabożeństwie w kościele garnizonowym. Po mszy na placu przy kościele odbył się koncert pieśni powstańczych, wojskowych i patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Koncert z okazji 76. rocznicy Powstania Warszawskiego

– Długo zastanawiałem się w jaki sposób zbudować program tego koncertu – mówi dowódca i kapelmistrz orkiestry wojskowej w Lublinie, starszy chorąży sztabowy Rafał Palutkiewicz. – Postanowiłem każdą pieśń przedzielić zwrotką wiersza. Każda z tych zwrotek nawiązuje do historii trzech przyjaciół, którzy byli razem w Powstaniu Warszawskim. To postacie fikcyjne, aczkolwiek tak rzeczywiście mogło być. A piosenki zostały zaśpiewane tak jak to robili powstańcy, którzy w chwili wytchnienia śpiewali raczej na wesoło.   

Na koncert przyjechały do Lublina między innymi harcerki z Tomaszowa Lubelskiego. – Młode pokolenie szuka bohaterów, z którymi mogłoby się utożsamiać i my pomagamy im ich poznać – mówi komendantka hufca Związku Harcerstwa Polskiego Tomaszów Lubelski, harcmistrz Anna Rojek.  – Młodzi harcerze chcą osiągnąć jakieś ideały i stawiają sobie cele. W ten sposób rozbudowują swoją świadomość patriotyczną i społeczną. Moje harcerki nagrały piosenki o powstańcach warszawskich.  

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. Zakończyło się podpisaniem kapitulacji w nocy z 2 na 3 października 1944 roku. Warszawa  została zburzona i spalona, mieszkańców wypędzono. W czasie walk zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród osób cywilnych wyniosły około 180 tysięcy osób.

MaK / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version