Mija 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku do walki z Niemcami przystąpiło około 40 tysięcy powstańców. O upragnioną wolność walczyli przez 63 dni.
– Chodziło o Polskę wolną od Niemców, ale także Rosjan. Chcieliśmy być gospodarzami w Polsce – wspomina służący w oddziale Hieronima Dekutowskiego „Zapory” uczestnik walk podpułkownik Marian Pawełczak ps. Morwa.
– W akcji „Burza” chodziło o walki z wycofującymi się przed Sowietami Niemcami, ale też pokazanie siły polskiego państwa podziemnego – mówi doktor historii Piotr Gawryszczak.
1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17.00 na Lublinie, tak jak w całym regionie i kraju, zabrzmią syreny alarmowe. To upamiętnienie „godziny W”, o której rozpoczęły się walki o stolicę. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego prosi mieszkańców o zachowanie spokoju i o niepodejmowanie żadnych działań w związku z alarmem. Sygnał będzie słyszalny przez jedną minutę. Również Polskie Radio Lublin w hołdzie powstańcom o godzinie 17.00 będzie na antenie nadawać sygnał alarmowy.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie rozpoczną się w Lublinie o 17.00 na placu Litewskim. Po apelu pamięci, uczestnicy złożą kwiaty na płycie pomnika Nieznanego Żołnierza.
Po uroczystościach na placu Litewskim, odbędzie się msza święta w intencji powstańców warszawskich oraz uczestników Akcji „Burza” poległych, zmarłych i żyjących. Początek w kościele garnizonowym przy Alejach Racławickich o godzinie 18.00. Po nabożeństwie, o godzinie 19.00 na placu przy świątyni zaplanowano plenerowy koncert pieśni patriotycznych, wojskowych i powstańczych w wykonaniu orkiestry wojskowej.
– Chcemy w ten sposób pamiętać o tych, którzy zginęli – mówi proboszcz parafii cywilno-wojskowej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie, ks. podpułkownik Andrzej Piersiak. – Tak długo umarli żyją pośród nas, jak długo pamięcią im się płaci. Dlatego koncert i msza święta sprawowana w naszym kościele garnizonowym to powiedzenie po raz kolejny: „pamiętamy!“.
Podczas koncertu zabrzmią piosenki takie jak: „Pałacyk Michla”, Bagnet na broń” czy „Marsz Mokotowa”.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa dotycząca obchodów Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie zakończyło się podpisaniem kapitulacji w nocy z 2 na 3 października 1944 roku.
W czasie walk zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród osób cywilnych wyniosły około 180 tysięcy osób. Warszawa została zburzona i spalona nie tylko w wyniku walk, ale również późniejszego planowego niemieckiego działania.
MaK / PaSe / MaTo / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski
CZYTAJ TAKŻE: Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – obchody w regionie