Barwny mural opowiada historię Łukowa i nie tylko

img 20200821 125701 2020 08 21 195128

Miłośnicy kąpieli, którzy korzystają z odkrytych basenów „Delfin” w Łukowie, mogą podziwiać mural, jaki stworzono na terenie obiektu. Obraz powstał w ramach projektu „Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020”. Nawiązuje do historii miasta i stał się jedną z atrakcji popularnej w regionie pływalni.

– To była taka pusta przestrzeń, która była nie wykorzystana. Cieszę się, że w końcu została zagospodarowana. Uważam, że jest to słuszna inicjatywa i oby więcej takich – stwierdza jedna z mieszkanek Łukowa.

– Na obrazie znajduje się Kazimierz Wielki, który nadaje prawa wolnego miasta oraz bardzo ważne wydarzenie, czyli prawa magdeburskie nadane przez króla Władysława Jagiełło – mówi koordynator projektu, Arkadiusz Pogonowski. – Nad całością góruje nasz miś herbowy, obok znajduje się najwybitniejsza postać ziemi łukowskiej, czyli Henryk Sienkiewicz z rękopisem. Jest też jedna z kluczowych budowli miejskich: dworzec PKP w Łukowie. Mamy również element rekreacyjny, to czym miasto chce się chwalić, a mianowicie zalew Zimna Woda – dodaje.

– Na muralu najbardziej utkwił mi wizerunek dworca kolejowego w Łukowie – podkreśla współorganizator projektu, Tomasz Goławski. – Ten pietyzm, który artysta włożył w stworzenie tego rysunku, robi na mnie największe wrażenie. Jeżeli staniemy sobie 10-15 metrów od tego muralu, to ma się wrażenie, że budynek jest odwzorowany wręcz z fotograficzną dokładnością – dodaje.

– Chciałem dobrać kolory tak, aby całość była atrakcyjna dla oka – opowiada autor muralu, Adam Kopeć. – Pragnąłem tam umieścić barwy Łukowa: żółty i czerwony. Są to kolory naszych piłkarskich orląt i starego herbu. Mało osób wie, że Łuków to miasto z kolejowymi tradycjami, o czym świadczy, chociażby ten budynek dworca, który jest uwieczniony na muralu. W mieście mamy też dawną linię Warszawsko-Brzeską. Stąd można było dojechać zarówno na zachód Europy do Berlina, Paryża czy Lizbony, jak również na wschód do Moskwy. Kiedyś się mówiło, że praktycznie co druga rodzina, jak nie każda ma u siebie jakiegoś kolejarza, gdzie ja też jestem tego przykładem – dodaje.

– W ramach projektu „Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020” zaplanowano też i inne aktywności – mówi w rozmowie z Radiem Lublin dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łukowie, Ewa Wiśnicka. – Program tych działań projektowych jest bardzo różnorodny, przewiduje lekcje lokalnej historii, które mają przybliżyć dzieje miasta zarówno na przestrzeni wieków, jak i współcześnie. Przewidziany jest zlot harcerski, gra miejska oraz test wiedzy o Łukowie – dodaje.

– Mural bardzo się udał, ludzie chętnie do niego podchodzą, robią sobie zdjęcia, dzieci pytają, kto tam jest – opowiada Arkadiusz Pogonowski. Jest to edukacyjne dzieło, które przyciąga uwagę i taki był zamysł, żeby przez taki nowy sposób dotarcia do młodych, ale także i starszych zapoznawać z lokalną historią – dodaje.

Na realizacje projektu organizatorzy otrzymali 27 tysięcy złotych. Pieniądze przyznano w ramach programu „Patriotyzm jutra”, który realizuje Muzeum Historii Polski w Warszawie. Projekt „Patriotyzm na co dzień – Łuków 2020” realizują wspólnie Miejska Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie „Alternatywa dla Łukowa” oraz Hufiec ZHP Łuków.

MaT / CzaPa

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version