Biała Podlaska: najliczniejsza kolekcja ikon w Polsce zostanie zdigitalizowana

117633055 1762299763923885 3824136948072903275 o 2020 08 12 203811

Ikony, znajdujące się w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, już wkrótce będą dostępne w wersji cyfrowej. Muzeum, które posiada najliczniejszą kolekcję ikon w Polsce, wyposażono w nowoczesną pracownię digitalizacji.

Na początku zdigitalizowanych zostanie 450 najpiękniejszych i najcenniejszych ikon, a później inne zbiory muzealne.

– Ikony w wersji cyfrowej będą dostępne w grudniu 2020 roku – mówi dyrektor Muzeum Południowego Podlasia, Violetta Jarząbkowska. – Będziemy starali się oczywiście wybrać najcenniejsze i najpiękniejsze ikony, ale ważnym kryterium będzie też stan ich zachowania. Będziemy też digitalizować ikony metalowe. Mówimy o nich, że są to ikony podróżne, ponieważ mają one niewielki format. Mają one charakter składanych ołtarzyków, tak zwanych tryptyków.

– Za najcenniejsze uważamy ikony najstarsze, XVII-wieczne. „Sztandarowymi” są tu ikony z przedstawieniem proroka Eliasza i ikona przedstawiająca ścięcie św. Jana Chrzciciela – dodaje Violetta Jarząbkowska.

– Aby stworzyć ikonę, po pierwsze trzeba było opanować odpowiednią technikę malarską, a po drugie trzeba było być przygotowanym do tego duchowo – opowiada artysta malarz Adam Korszun.

– Digitalizacja ma dla muzeum bardzo duże znaczenie. Dzięki niej możemy udostępniać i popularyzować swoje zbiory i powodować, że kultura jest bardziej dostępna. To bardzo ważny aspekt naszej działalności, ponieważ nie każdy może zawitać do tego muzeum. Ponadto nasza kolekcja ikon jest bardzo duża i z tego powodu nie jesteśmy w stanie prezentować jej w całości – wyjaśnia Agnieszka Mikszta z Muzeum Południowego Podlasia.  

– Dla digitalizacji został zakupiony sprzęt komputerowy i fotograficzny najwyższej jakości. A w celu odpowiedniego oświetlenia fotografowanego obiektu, mamy szeroki wybór lamp. W pracowni znajduje się sztaluga do prezentacji ikon, stół do fotografii bezcieniowej oraz namiot bezcieniowy – opowiada Robert Staniszewski.

Zdigitalizowany zostanie też księgozbiór Muzeum Południowego Podlasia. Placówka może poszczycić się starodrukami. – Mamy książki z XVIII wieku. Do bardziej cennych należą „Kazania” ks. Piotra Skargi. Jest też „Żywot Pana i Boga naszego Jezusa Chrystusa” z 1830 roku – wymienia Iwona Maksymiuk z Muzeum Południowego Podlasia.

– Jako muzealnicy doceniamy fakt, że coraz więcej zbiorów z polskich muzeów jest digitalizowanych, ponieważ w ten sposób możemy z nich korzystać. Jest to ważne nie tylko dla zwiedzających, ale i dla naszej pracy, ponieważ często potrzebujemy skonsultować swoje zbiory z innymi – dodaje Agnieszka Mikszta.

Muzeum Południowego Podlasia w swojej kolekcji posiada 1600 ikon. Zdigitalizowane ikony będzie można oglądać od grudnia. Całą digitalizacja zbiorów potrwa kilka lat.

Na realizację projektu pozyskano ponad 615 tys. złotych z unijnego budżetu, a ponad 100 tys. złotych dołożyło miasto Biała Podlaska.

MaT / opr. ToMa

Fot. www.facebook.com/bialapodlaskaoficjalnie

Exit mobile version