Bitwa pod Komarowem była największą bitwą kawaleryjską XX wieku. Przez historyków jest porównywana do Bitwy Warszawskiej. 31 sierpnia minie jej 100 rocznica.
W najbliższą niedzielę zaplanowano pod Komarowem obchody Święta Kawalerii Polskiej w tym inscenizację epizodów bitwy. Przywracana jest pamięć o tych wydarzeniach.
– Najwięcej dokumentów i wspomnień po wojnie polsko-bolszewickiej pochodzi z lat przedwojennych. Po wojnie pomijano ten fragment polskiej historii, ze względu na „sojusz ze Związkiem Radzieckim” – mówił w Polskim Radiu Lublin, historyk doktor Piotr Gawryszczak. – Były gazety, były książki drukowane w II Rzeczpospolitej, były w końcu zbierane relacje od uczestników poszczególnych walk i tego jest naprawdę dużo. One są w archiwach i jeśli nie zostały później w toku II wojny światowej zniszczone, bo sporo zniszczono, to jednak gdzieś się one zachowały i one są. Wielu historyków sięga po to i bardzo dobrze. Natomiast pamięć o tych wydarzeniach była utrwalana także w pamięci mieszkańców. Ludzie utrwalali bohaterstwo swoich żołnierzy.
W rekonstrukcji bitwy udział weźmie ponad 350 kawalerzystów ochotników konno, 100 rekonstruktorów, 300 żołnierzy Wojska Polskiego.
– Rekonstrukcje tego typu wydarzeń to doskonała nauka historii zwłaszcza dla młodego pokolenia – mówił w Polskim Radiu Lublin, historyk doktor Piotr Gawryszczak. – Bardzo często jest tak, że ludzie, którzy uczestniczą w takich rekonstrukcjach różnych wydarzeń, później jednak starają się sięgnąć, coś więcej przeczytać. Więc to także skłania do myślenia dlaczego tutaj, dlaczego nie gdzieś indziej odbyła się ta bitwa, dlaczego miała taki przebieg. Wiec to daje do myślenia i pomimo tego, że wiele osób traktuje te rekonstrukcje jako zabawę, to jest to świetny przekaz historyczny – krótki i widowiskowy.
Bitwa pod Komarowem była ostatnią wielką bitwą kawalerii XX wieku i jednocześnie jednym z największych sukcesów polskiego oręża – 1500 polskich kawalerzystów pokonało liczącą 6000 żołnierzy sowiecką armię. Przez historyków uznawana za jedną z przełomowych bitew w historii świata.
Inscenizacja epizodów Bitwy pod Komarowem rozpocznie się w niedziele w południe na polach w Wolicy Śniatyckiej. Ze względu na obostrzenia sanitarne przewiduje się udział jedynie 3 tysięcy widzów.
Relacja z wydarzenia na antenie i stronie internetowej Polskiego Radia Lublin.
RMaj/WP
Fot. Weronika Uziębło