Gmina Wojsławice rozwija się turystycznie. Oprócz ścieżek edukacyjnych wśród wąwozów w Starym Majdanie i Majdanie Ostrowskim jest pomysł na stworzenie szlaku wojsławickich źródeł, których na terenie całej gminy jest ponad 50.
– Takim miejscem, w którym możemy zobaczyć wiele atrakcji, jest wąwóz lessowy w Starym Majdanie, gdzie wybija jedno ze źródeł, a malownicza ścieżka ciągnie się ponad 2 kilometry. Na jej końcu wdrapujemy się na wysokość 300 metrów nad poziomem morza. Jak na teren niegórzysty to wysoko – mówi w rozmowie z Radiem Lublin leśniczy Leśnictwa Wojsławice Nadleśnictwo Chełm, Mateusz Kliszcz. – Dochodzimy właśnie do źródła. Woda jak najbardziej zdatna do picia. Co jest ciekawe, te źródła na terenie gminy Wojsławice wybijały nawet w okresie długotrwałej suszy. Ich wyjątkowość wynika ze względu na liczbę, w której występują na terenie gminy, gdzie zlokalizowanych jest 53, ale również wiele tych źródeł spotyka się gdzieś przemierzając tereny leśne i odwiedzając różne miejsca, często nieodkryte. Ta ścieżka edukacyjna wojsławickim wąwozem jest po to, żeby pokazać, że takie miejsca są w gminie i jest ich bardzo wiele. Można powiedzieć, że zwiedzanie tej ścieżki, to jest taki zaczyn, żeby odkrywać miejsca jeszcze nie do końca odkryte. Gdy chodziłem tutaj w okolicy, spotkałem na rzece Wojsławce dość fajny wodospad, których nie ma tutaj zbyt wiele. To wodospad, który miał próg o wysokości blisko metra, więc na takiej niedużej rzece, to wrażenie było dość duże – dopowiada.
– Postanowiliśmy utworzyć na terenie naszej gminy szlak wojsławickich źródeł i wąwozów – mówi wójt gminy Wojsławice, Piotr Gołębiowski. – Mamy zagospodarowane źródełka w kilku miejscowościach, jak i również przygotowane 2 ścieżki przyrodniczo-edukacyjne: jedną w Starym Majdanie, a drugą w Majdanie Ostrowskim. Te źródła mają swój bardzo naturalny charakter. To są źródełka, które wybijają z ziemi, często z pagórków leśnych. Woda w nich jest bardzo czysta – dodaje.
– Warto napomnieć, że nasze źródła zostały odsłonięte w dużej mierze dzięki pomocy mieszkańców. Ich zaangażowanie oraz chęć rozwijania walorów naukowych i turystycznych przyczyniają się do tego, że nasza gmina staje się coraz bardziej atrakcyjna – tłumaczy Marcin Farfos, pracownik Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach. – Powstały źródliska w Krynicy na Rozencinie, na ulicy Grabowieckiej mamy dwa, na Czarnołozach. Przyjeżdża do nich coraz więcej ludzi, którzy mają swoje przesądy i uważają, że świetnie nadają się do leków. W dawniejszych czasach mówiono, że niektóre potrafiły leczyć. Na pewno są dużo lepsze do parzenia herbaty i kawy – wyjaśnia.
– Całe Wojsławice były położone na źródłach i kiedyś, jak Poletyło był właścicielem tych ziem, to chciał postawić sanatorium, bo podobno te źródła były bogate w minerały i miały działanie zdrowotne – opowiada Marek Wepa, pracownik urzędu gminy w Wojsławicach. – Znajdujemy się teraz u źródełka wody życia na ulicy Grabowieckiej. Są pomosty i kładki porobione. Źródełko też jest oczyszczone. Chcielibyśmy, żeby wszystkie te ścieżki łącznie ze źródłami tworzyły taką mapę turystyczną – dodaje.
– Tak naprawdę, wchodząc do tych wąwozów, można uruchomić wszystkie zmysły, bo czujemy podwyższoną wilgotność powietrza i niższą temperaturę. Dla oka oczywiście jest krajobraz, bo te wąwozy się często przecinają. Runo leśne jest bogate – opisuje Mateusz Kliszcz. – Z takich gatunków, które możemy napotkać to na pewno wawrzynek wilczełyko, trująca roślina, kwitnie w lutym, a później pojawiają się takie czerwone, urokliwe owoce, czy bardzo rzadki zawilec wielkokwiatowy. Cały przekrój gatunków drzew: wierzby, graba, klona czy klona jawora. Obuwik pospolity to jest storczyk, bardzo ciekawa roślina, która występuje na terenie gminy. Jest pod ścisłą ochroną, kwitnie pod koniec maja – tłumaczy.
– Chcemy rozwijać w dalszym ciągu szlak wojsławickich źródeł i wąwozów – mówi Piotr Gołębiowski. – W tej chwili prowadzimy prace przygotowawcze nad rewitalizacją naturalnych źródeł wody na ulicy Chełmskiej w Wojsławicach. Wykonaliśmy już podstawowe prace ziemne, złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu, który uatrakcyjni to miejsce poprzez budowę wiaty i dojścia do tego źródełka, poprzez odnowienie studni, która tam kiedyś funkcjonowała – dopowiada.
Urokliwym miejscem na mapie turystycznej gminy Wojsławice jest również Ośrodek Dawnych Kultur i Tradycji w Rozięcinie. W samych Wojsławicach trwa renowacja synagogi. Warto zobaczyć też prawosławną cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej oraz kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem świętego Michała Archanioła.
RyK / WT
Fot. Karolina Ryniak