Bitwa pod Komarowem jest przez historyków porównywana do Bitwy Warszawskiej. Pod Komarowem doszło do walk pomiędzy bolszewicką 1 Armią Konną a polską 1 Dywizją Jazdy w trakcie wojny polsko–bolszewickiej. Historycy wojskowości uznali bitwę pod Komarowem za jedno z sześciu największych zwycięstw jazdy polskiej.
W setną rocznicę bitwy na polach w Wolicy Śniatyckiej odbędzie się inscenizacja. Udział w niej ma wziąć około 500 kawalerzystów ochotników konno, 100 rekonstruktorów, 300 żołnierzy Wojska Polskiego. – To dla nas wielkie święto – mówi Tomasz Dudek, dowódca Komarowskiej Potrzeby: – Będą to centralne obchody Święta Kawalerii Polskiej, które zostało ustanowione na okoliczność zwycięstwa pod Komarowem. Jednocześnie będą to obchody setnej rocznicy bitwy pod Komarowem. Zamierzenie jest potężne – bardzo dużo oddziałów kawalerii ochotniczej z całej Polski. Mamy również gości zagranicznych. Będzie się dużo działo. Pokażemy coś czego jeszcze nie widzieliście.
Inscenizacja epizodów bitwy pod Komarowem rozpocznie się w niedzielę (30.08) w południe na polach w Wolicy Śniatyckiej. Ze względu na obostrzenia sanitarne przewiduje się udział jedynie 3 tysięcy widzów.
Wydarzenie objęli patronatem m.in. prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, premier Mateusz Morawiecki.
Relacja z wydarzenia na antenie i stronie internetowej Polskiego Radia Lublin.
RMaj (opr. DySzcz)
Fot. archiwum