Izolatka w każdej szkole. Główny Inspektorat Sanitarny przedstawił rekomendacje

coronavirus 4994442 1920 2020 08 12 211505

– Rekomendujemy, żeby każda placówka szkolna miała dedykowaną izolatkę, w której dziecko z objawami mogło przebywać odseparowane od pozostałych uczniów – mówiła na środowej konferencji zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, Izabela Kucharska.

Kucharska mówiła, że GIS rekomenduje, aby dziecko, u którego rodzic zaobserwuje objawy grypopodobne, pozostało w domu i odbyło konsultacje z lekarzem.

Przedstawiła również procedurę, jeżeli objawy wystąpią u dziecka już w szkole, w trakcie zajęć. – Nauczyciel powinien pamiętać o tym, aby możliwie jak najszybciej dziecko odseparować od pozostałych uczniów z klasy. Rekomendujemy, żeby każda placówka miała dedykowaną tzw. izolatkę, czyli miejsce, w którym to dziecko będzie mogło bezpiecznie przebywać do czasu podjęcia decyzji. Następnie w konsultacji z dyrektorem i rodzicem, temu dziecku należałoby zmierzyć temperaturę i – w zależności od wyników temperatury – później w konsultacji z rodzicami podejmowana jest decyzja, czy dziecko może kontynuować naukę czy rodzice powinni odebrać dziecko ze szkoły – mówiła Kucharska.

Jak mówiła Izabela Kucharska, obecność w szkole osób innych niż nauczyciele i uczniowie powinna być ograniczona do minimum. – Czasem oczywiście będzie to niemożliwe, bo rodzice lub opiekunowie odprowadzają dzieci do szkół – powiedziała Izabela Kucharska. Zaznaczyła, że te osoby, które przychodzą z dziećmi powinny stosować się do ogólnych zasad przeciwepidemicznych, zasłaniać usta i nos.

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczą też sposobu, w jaki organizowane są przerwy między lekcjami. – Rekomendujemy, aby przerwy organizować w taki sposób, by uczniowie mieli możliwość zachowania dystansu społecznego – mówiła zastępca szefa GIS. – Dyrektorzy mogą organizować przerwy na przykład w taki sposób, że na jedną przerwę wychodzi tylko część klas, a na inną przerwę pozostali uczniowie – powiedziała Izabela Kucharska. GIS rekomenduje, żeby uczniowie spędzali przerwy na świeżym powietrzu.

Jak przypomina minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, w zdecydowanej większości szkół w Polsce 1 września powinny rozpocząć się normalne zajęcia. Minister przedstawił, opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i ministrem zdrowia, wytyczne dla szkół i placówek, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r.

Fot. Ministerstwo Edukacji Narodowej/ Twitter

Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

CZYTAJ: Dariusz Piontkowski: w strefach czerwonej i żółtej mogą być dodatkowe obostrzenia ws. powrotu do szkół

Dyrektorzy szkół i placówek edukacyjnych na podstawie wytycznych mogą już przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły i placówki w czasie epidemii. Do połowy sierpnia Główny Inspektor Sanitarny, w porozumieniu z MEN, opracuje szczegółowe rekomendacje postępowania dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji wystąpienia na terenie szkoły ogniska zakażenia. Będą one uzależnione od stopnia zakażenia występującego na danym terenie i adekwatne do występujących okoliczności. Pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będzie kluczowa dla dyrektora szkoły lub placówki i organu prowadzącego w przejściu na system kształcenia „mieszany” lub „zdalny (tzw. warianty B i C pracy szkoły i placówki).

RL / PAP / IAR / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version