W Lublinie rozpoczął się Jarmark Jagielloński, czyli jeden z największych festiwali kultury i sztuki ludowej w Polsce. W tym roku tematem przewodnim imprezy jest zielarstwo.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Jarmark Jagielloński 2020
Ze względu na pandemię koronawirusa wydarzenie odbywa się pod nadzorem epidemiologicznym. Mimo obostrzeń, jarmark przyciąga wielu mieszkańców miasta oraz turystów. – To nie jest chiński plastik – mówi w rozmowie z Radiem Lublin jedna z uczestniczek wydarzenia. – Warto przyjść, coś kupić, zobaczyć – dodaje.
Jak sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na organizację całego przedsięwzięcia? – Z takich zmian największych i najbardziej widocznych jest brak zagranicznych twórców – zaznacza koordynator imprezy Agata Turczyn z Warsztatów Kultury. – Zawsze stanowili oni silną grupę, która zarówno była wystawcami, jak i występującymi na naszej scenie. W tym roku ich zabraknie. Nie będzie również potańcówek. Nie ma też występów kapel na ulicach, ponieważ nie chcemy gromadzić ludzi w jednym miejscu. Jeśli chodzi o inne elementy, to ruszył jarmark rzemieślniczy, czyli nasze spotkania z twórcami ludowymi, którzy przedstawiają swoje wyroby, tradycje. Tutaj czeka nas spotkanie z około 100 twórców z całej Polski – dodaje.
– Odkąd pamiętam, to u nas takie rzeczy się robiło – opowiada twórczyni ludowa Wiesława Kucharzyk, która wykonuje ozdoby ze słomy, starodawne zabawki oraz kompozycje z suchych kwiatów.
– W tym roku nie będzie tańców, więc otwieramy koncerty – zaznacza Ewa Grochowska, jedna z prowadzących Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego. – Dzisiaj (21.08) i jutro (22.08) muzycy grają od godziny 19.00 na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Dawniej muzyka była przede wszystkim narzędziem celebrowania tej więzi, która była między ludźmi. Dlatego miała tak znakomite formy niechoreograficzne, ale po prostu taneczne. Niesamowite formy instrumentalne, śpiewu, które tworzyły się dość naturalnie. Powstawały pomiędzy ludźmi i muzykami – dodaje.
Jarmark Jagielloński to też warsztaty. – Nawiązujące do zielarstwa między innymi tworzenie wianków z ziół, ale także bukiecików, które święcone były z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – podkreśla Turczyn. – Oferta dla dzieci, to także jarmarkowe podwórko. Na błoniach można pobawić się tradycyjnymi zabawkami – dodaje.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Audycja „Druga połowa dnia” z trwającego w Lublinie Jarmarku Jagiellońskiego
Organizatorzy Jarmarku Jagiellońskiego apelują o utrzymywanie dystansu społecznego, a także zasłanianie nosa i ust oraz dezynfekcję rąk. Środki do dezynfekcji znajdują się przy każdym kramie.
MaTo / opr. PaW
Fot. Piotr Michalski