Biała Podlaska w strefie żółtej, dwa nowe ogniska i kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem w województwie lubelskim. To najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej w regionie.
CZYTAJ: Biała Podlaska w „strefie żółtej”. Wracają obostrzenia związane z pandemią
Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 46 nowych przypadkach w Lubelskiem, z czego 28 stwierdzono w samej Białej Podlaskiej, a 5 w powiecie bialskim. Dwa nowe ogniska to Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz wesele w powiecie bialskim.
CZYTAJ: Wesele i uczelnia – dwa nowe ogniska koronawirusa na Lubelszczyźnie
– Mamy już ponad 30 osób, u których wykryto zakażenie koronawirusem, które uczestniczyły w tym weselu bądź miały kontakt z osobami, które w nim uczestniczyły – mówi rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Magdalena Smolińska-Kornas: – Ponad 70 osób zostało już skierowanych na kwarantannę. Trwają tam bardzo intensywne działania przeciwepidemiczne, prowadzone są wywiady epidemiczne, dochodzenia.
CZYTAJ: Lubelskie: 46 nowych przypadków zakażenia koronawirusem
To ósme ognisko w powiecie bialskim. Najwięcej zachorowań jest wśród mieszkańców Białej Podlaskiej, w związku z czym rząd zdecydował aby włączyć miasto do strefy żółtej.
– Najlepiej byłoby, gdyby objęta była całość, to znaczy miasto i powiat bialski, dlatego że tam jest prawie połowa zakażeń aktywnych na terenie województwa – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka: – Aczkolwiek nie ukrywam, że Lublin też zaczyna gonić. Myślę, że to będzie pewną przestrogą dla mieszkańców innych powiatów, że jeżeli nie zachowamy tych ograniczeń, które są obowiązujące od wielu miesięcy, to kolejne powiaty będą wchodzić na tę listę.
W żółtych strefach trzeba między innymi zachować dystans społeczny 1,5 metra. Ograniczenia dotyczą też m.in. gastronomii, gdzie na jedną osobę mają przypadać 4 metry kwadratowe.
– Te ograniczenia znacznie odbiją się na naszych obrotach – mówi właścicielka restauracji w Białej Podlaskiej, Beata Twardowska: – Przed pandemią restauracja mogła obsługiwać jednocześnie 60 osób. Ta liczba zmniejszy się trzykrotnie. Sprzedaż w restauracji na pewno się zmniejszy, w związku z czym zmniejszy się obrót, zatrudnienie. Wiąże się to z tym, że nie będziemy potrzebowali aż takiej ilości pracowników.
Ponadto w strefie żółtej obowiązuje limit jednej osoby na 4 metry kwadratowe, w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. Limit istnieje również w siłowniach – to jedna osoba na 7 metrów kwadratowych. W kinach może być wypełnione tylko 25 proc. widowni. Podobnie jest w przypadku wydarzeń sportowych. Zaś liczba osób, biorących udział w imprezach rodzinnych (np. weselach), nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.
Mieszkańcy Białej Podlaskiej nie są zaskoczeni decyzją rządu w sprawie włączenia miasta do strefy żółtej: – Ustanowienie strefy nie będzie miało żadnego wpływu na zachowanie ludzi – mówi pracownica jednego z urzędów publicznych: – Widzę, że ludzie bardzo to sobie lekceważą. Nałożenie maseczki stanowi problem – dodaje.
– Mam nadzieję, że ludzie będą przestrzegać zasad – dodaje mieszkanka Białej Podlaskiej: – To gwarancja naszego bezpieczeństwa. Od naszej odpowiedzialności zależy, czy będziemy strefą czerwoną czy zostaniemy przy żółtej.
Drugie ognisko koronawirusa w regionie wykryto na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej – dodaje rzecznik lubelskiego sanepidu: – Potwierdzono zarażenie koronawirusem u pracownika i dzisiaj część tych osób także będzie zarejestrowana do ogniska epidemicznego.
Jak czytamy w komunikacie przesłanym do Radia Lublin z biura prasowego uczelni, trzy przypadki zakażenia wirusem wśród pracowników UMCS-u wykryto w ubiegłym tygodniu. Do zakażeń miało dość poza uczelnią. „W tej sytuacji władze UMCS niezwłocznie podjęły decyzję o wdrożeniu procedur zapewniających bezpieczeństwo wśród pracowników”.
„Ustalono krąg osób, z którymi miały lub mogły mieć kontakt osoby zakażone” – czytamy w oświadczeniu: „Wskazane przez sanepid osoby zostały skierowane na kwarantannę. Liczba osób objętych kwarantanną jest zmienna, ponieważ część z nich ją zakończyła po otrzymaniu negatywnego wyniku testu. Pozostali pracownicy z tych komórek organizacyjnych zostali skierowani na pracę zdalną, zaś w miejscach, w których przebywali zakażeni zostało przeprowadzane ozonowanie. Pomieszczenia te – w związku z okresem wakacyjnym – zostały również tymczasowo wyłączone z użytkowania. Osoby pozostające w kwarantannie nie miały – z uwagi na specyfikę swojej pracy – bezpośredniego kontaktu ze studentami”.
Ministerstwo Zdrowia tydzień temu zdecydowało, aby podzielić Polskę na trzy strefy: czerwoną, żółtą i zieloną. Od soboty w niektórych powiatach na terenie kraju obowiązują dodatkowe rygory sanitarne. W ostatniej partii było 19 obszarów. Aktualnie na liście jest ich 18, w tym Biała Podlaska.
Dodajmy, że w powiecie bialskim z ośmiu ognisk koronawirusa, aktywne są cztery: komisariat w Międzyrzecu Podlaskim, który jest związany także ze szwalnią w tym mieście, Urząd Celny i hurtownia w Białej Podlaskiej oraz wesele w powiecie bialskim.
Do dziś (13.08) na terenie województwa lubelskiego potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 1221 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 810 ozdrowieńców i zarejestrowano 22 zgony.
ZAlew/ MaT (opr. DySzcz)
Fot. Ministerstwo Zdrowia/ Twitter