Przybywa zakażeń koronawirusem w powiecie bialskim. Po tym, jak przez tydzień z tego powodu zamknięty był Komisariat Policji w Międzyrzecu Podlaskim, teraz zamknięto Komisariat w Terespolu. Z powodu nowych zachorowań zamknięta została też szwalnia w Międzyrzecu Podlaskim.
W Komisariacie Policji w Terespolu u jednego z funkcjonariuszy potwierdzono zakażenie COVID-19.
– Zgodnie z procedurami została już zdezynfekowana zarówno jednostka, jak też radiowozy będące na wyposażeniu komisariatu – mówi rzecznik bialskiej policji Barbara Salczyńska-Pyrchla: – Funkcjonariusz, u którego potwierdzony został pozytywny wynik testu przebywa obecnie w szpitalu, natomiast 55 policjantów i pracowników skierowanych zostało na kwarantannę. Jeżeli chodzi o działania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, wykonują je obecnie policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.
W Międzyrzecu Podlaskim zakażenie koronawirusem potwierdzono u ośmiu pracowników jednej ze szwalni. Zakażenia te powiązane są z ogniskiem epidemicznym w Komisariacie w Międzyrzecu Podlaskim.
– Wśród 25 osób, które zostały zakwalifikowane do tego ogniska dotyczącego komisariatu policji i zakładu pracy, 8 osób to pracownicy szwalni, a pozostałe osoby związane są z komisariatem, a także rodziny pracowników komisariatu – mówi rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, Magdalena Smolińska-Kornas: – Wszystkie osoby są odizolowane i pod opieką lekarzy-zakaźników. Jedna z osób wymagała hospitalizacji. W najbliższych dniach wszystkie osoby, które mogły mieć kontakt, osoby ze styczności, objęte kwarantanną, będą w stosownej dobie badane w kierunku obecności koronawirusa.
Komisariat w Międzyrzecu Podlaskim wznowił pracę w sobotę. Funkcjonariusze, u których w badaniu nie stwierdzono zakażenia koronawirusem, wrócili do pracy.
– Zakażenia w zakładach pracy to problem, który w ostatnim czasie się nasilił – mówi ekspert w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej, dr Paweł Grzesiowski: – Zakażenia w zakładach pracy są tylko wyrazem tego, że wirus krąży w naszym społeczeństwie. Proszę zwrócić uwagę, że dotyczy on przede wszystkim tych zakładów pracy, gdzie wiele osób pracuje na wspólnej przestrzeni, najczęściej w zamkniętych pomieszczeniach. W tej chwili musimy absolutnie przywrócić wszystkie te zasady, o których mówiliśmy w kwietniu czy w maju, a więc musimy przede wszystkim zaplanować prace tak, aby nie wszyscy pracownicy przychodzili na jedną zmianę. W miejscu pracy powinniśmy utrzymywać maksymalnie bezpieczny dystans – jeżeli jest to możliwe, to dwa metry między stanowiskami pracy, a jeśli to jest niemożliwe, powinniśmy wyposażyć personel w maski ochronne.
W województwie lubelskim stwierdzono 15 ognisk epidemicznych. Większość znajduje się w powiecie bialskim.
– Wiele ognisk epidemicznych jest w fazie wygaszania, w wielu sytuacja jest stabilna – mówi Magdalena Smolińska-Kornas: – Oczywiście obserwujemy też takie ogniska, które są w fazie rozwojowej, między innymi w powiecie bialskim – i chodzi tutaj o ten Komisariat Policji w Międzyrzecu Podlaskim. Zobaczymy też w najbliższym czasie jak sytuacja się rozwinie jeśli chodzi o Komisariat Policji w Terespolu, gdzie też grupa ponad 50 osób, współpracowników została objęta kwarantanną i też te osoby w najbliższym czasie będę badane pod kątem koronawirusa.
– Klienci lekceważą noszenie maseczek, denerwują się jak zwracamy uwagę i śmieją się z tego, a przecież to nie jest nasz wymysł. To jest dla naszego bezpieczeństwa – mówi pracownica jednego z bialskich sklepów spożywczych: – Skoro ludzie się nie stosują, zachorowania wzrosły. My tak samo jesteśmy narażone. Mamy rodziny. Ciężko jest nam wytrzymać 8 godzin w tej maseczce, ale się stosujemy. Chcemy chronić siebie i innych.
W województwie lubelskim od początku epidemii zakażenia koronawirusem stwierdzono u 1130 osób. W Lubelskiem jest obecnie 308 przypadków aktywnych zakażeń koronawirusem, z tego 132 są w powiecie bialskim i Białej Podlaskiej.
MaT (opr. DySzcz)
Fot. archiwum