Lublin: pomnik Prymasa Tysiąclecia stanął na Bronowicach [FILM i ZDJĘCIA]

img 20200815 125535 2020 08 15 152104

Pomnik Prymasa Stefana Wyszyńskiego został odsłonięty na skwerze noszącym imię Prymasa Tysiąclecia przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie.

– To dar wdzięczności mieszkańców dzielnicy Bronowice, Lublina i województwa lubelskiego, za lubelską biskupią posługę Stefana Wyszyńskiego w latach 1946-1948 i patriotyczne kazania skierowane do mieszkańców robotniczej dzielnicy Bronowice – mówi Adam Głowacz, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Odsłonięcie pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego na lubelskich Bronowicach

– Kardynał to bardzo ważna postać dla naszego pokolenia i wzór dla kolejnych pokoleń – dodaje Adam Głowacz. – Wszyscy Polacy powinni być wdzięczni prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Szczególnie dotyczy to nas ludzi w trochę starszym wieku, którzy pamiętają okres strasznego terroru. Budowa tego pomnika to historycznie okazana wdzięczność dla Prymasa.

– Był współtwórca polskiej wolności – napisał o Prymasie Tysiąclecia premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości, odczytanym przez wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę.

Premier podkreślił, że kardynał Stefan Wyszyński był wielkim duchowym przewodnikiem naszego narodu. – Był z nami w najtrudniejszym okresie najnowszej historii. Sam więziony i prześladowany potrafił stworzyć program odnowy moralnej narodu, który kształtował postawy Polaków przez pokolenia. Zawsze wiedział, gdzie jest prawda i sprawiedliwość. Całą mocą przeciwstawiał się marksistowskiej koncepcji społeczeństwa, bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu, godności i praw człowieka. Aktywnie wspierał przemiany społeczne, które doprowadziły do powstania Solidarności. Był współtwórcą polskiej wolności – napisał Morawiecki o kardynale Wyszyńskim.

Podczas uroczystości wiceprezydent Lublina, Mariusz Banach przypomniał, że kardynał Wyszyński był biskupem lubelskim. -To dobrze, że w Lublinie mamy już trzeci pomnik kardynała Wyszyńskiego, bo chyba mamy prawo zakładać, że kardynał Wyszyński jest naszym biskupem i że dzisiaj, kiedy za chwilę – mamy nadzieję – będziemy świadkami jego wyniesienia na ołtarze, to będziemy mieli szczególne prawo prosić go o opiekę również nad naszym miastem. Wierzymy, że kardynał Wyszyński tym miastem, dla którego był biskupem, troszczy się szczególnie – powiedział Banach.

Pomnik przedstawia naturalnej wielkości postać Prymasa Tysiąclecia, odlaną z brązu, ustawioną na postumencie. Umieszczono na nim cytat z wystąpienia kardynała Wyszyńskiego z maja 1953 r.: „Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nam nie wolno. Non possumus!”.

Kardynał Wyszyński przez lata był związany z Lublinem i z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Studiował tu prawo kanoniczne i uzyskał dyplom doktora. W latach 1946 – 1948 jako biskup lubelski, był Wielkim Kanclerzem KUL. Później już jako kardynał i prymas Polski był odpowiedzialny za KUL z ramienia episkopatu. Był też założycielem lubelskiej Caritas.

Decyzję o budowie pomnika podjęła Rada Miasta Lublin pod koniec czerwca 2020 roku.

RMaj / PAP / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version