System rejestracji w kolejce w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Chełm działa źle – narzekają petenci. Niektórzy, by załatwić przerejestrowanie pojazdu, ustawiają się w kolejce po numerek przed 6 rano.
Po otwarciu urzędu, jeśli uda się dostać numerek, wracają na umówioną godzinę. Sprawy nie można załatwić ani przez Internet, ani telefonicznie. – Niektórzy przychodzą w godzinach otwarcia urzędu i dopiero na miejscu dowiadują się, że bez numerka nic nie załatwią – mówi mieszkaniec. – Stoję tutaj od 5.45, dostałem trzeci numer, o 7.30, kiedy były wydawane numerki, dowiedziałem się, że dwa numery jeszcze zostały – dodaje.
– Jeżeli o 5 rano mam przyjechać i stać w kolejce żeby wziąć numerek, a potem po raz kolejny przyjechać z numerkiem to jest to porażka – mówi jeden z mieszkańców. – Ja już byłam wczoraj i dałam sobie spokój, myślałam, że dzisiaj będzie łatwiej, widzę jednak, że nie – dodaje interesantka.
– Nowy system obsługi interesantów wprowadziliśmy dlatego, że mieliśmy dziennie dużo więcej osób chętnych do zarejestrowania pojazdów niż moce przerobowe – mówi dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Chełm, Monika Zaborek-Turewicz. – Osoby stały po 2-3 godziny w kolejce, w związku z tym został wprowadzony tzw. system kolejkowy. Zainteresowani, którzy chcą zarejestrować pojazd lub wymienić dowód rejestracyjny, są umawiani na konkretną godzinę. Rano o godzinie 7.30 wydawane są numerki z konkretną godziną. Dziennie jest to ok. 25 – 30 osób, które chcą zarejestrować pojazd i wymienić dowód rejestracyjny oraz drugie tyle, które chcą załatwić inne sprawy związane z ewidencją pojazdu – dodaje.
– Ten system nie działa dlatego, że przy pewnym zbiegu okoliczności formalności trzeba załatwiać przez trzy dni – mówi jeden z petentów. Pierwszy dzień – trzeba przyjść i dowiedzieć się, że trzeba stać najpierw po numerki, drugi dzień – kiedy ma się już ten numerek, ale nieszczęśliwie się dostało jeden z ostatnich, nie można dokończyć formalności, więc wchodzi w rachubę dzień trzeci. Kto może sobie pozwolić na to, żeby przy rejestracji pojazdu tracić trzy dni w pracy? – dopytuje.
– Mamy na ten moment zarejestrowanych ponad 54 tys. pojazdów – mówi Monika Zaborek-Turewicz. Dziennie w Wydziale Komunikacji przyjmujemy w granicach 100 osób, są to duże liczby. W przypadku jednego pojazdu, by zarejestrować czy też wymienić dowód rejestracyjny kiedy np. skończyły się miejsca na pieczątki, na wykonanie wszystkich czynności niezbędne jest około pół godziny. Na przestrzeni ostatniego miesiąca – od momentu wprowadzenia systemu, nie mieliśmy dnia, żeby rano tych numerków brakowało. Apeluję o to, żeby osoby przychodziły na 7.30, we wtorki na 8.30. Nie ma konieczności, aby stać od godziny 6 czy 7, dlatego że w ciągu 10 minut po otwarciu urzędu wydawane są numerki i wystarcza ich jeszcze dla osób, które do godziny 8 przyjdą do urzędu – dodaje.
– Żyjemy w XXI wieku, takie sprawy powinno się już załatwiać przez Internet – mówi mieszkaniec Chełma. – Za granicą takie sprawy robi się przez telefon, przez Internet i nie ma żadnego problemu. Myślę, że tu też mogliby wprowadzić takie zmiany – dodaję.
– Od przyszłego roku w ramach projektu unijnego, w ramach e-usług zostanie wprowadzony tzw. elektroniczny system kolejkowy – mówi Monika Zaborek-Turewicz. – W Wydziale Komunikacji będzie ustawiony biletomat, pojawi się system wywoływania do załatwienia sprawy. W ramach planowanego projektu e-usługi będzie na pewno uruchomiona strona internetowa i możliwość umawiania się na wizytę właśnie elektronicznie, przez Internet. Dodatkowo wzmocnimy kadrę wydziału, w najbliższym czasie pracowników będzie więcej – dodaje.
Kolejki ustawiają się też przed Wydziałem Komunikacji w Lublinie, jak mówią urzędnicy – niepotrzebnie. Tu numerek można pozyskać telefonicznie lub internetowo. Są jednak tacy, którzy przychodzą do urzędu bez wcześniejszej rejestracji, a w środku może przebywać tylko jedna osoba na jedno stanowisko obsługi.
Urzędnicy przypominają, że formalności związane z przerejestrowaniem pojazdu w dobie pandemii można załatwić w czasie do 180 dni, a nie 30 jak było wcześniej.
RyK / CzaPa
Fot. @Google Maps