ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.

ARCHIWUM RADIO LUBLIN

ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Strona Główna Wiadomości Lublin

Nabór do szkół średnich w Lublinie. Znajdzie się miejsce dla wszystkich chętnych

12 sierpnia 2020 / 17:12
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterKod QR

Są wyniki elektronicznej rejestracji kandydatów do szkół ponadpodstawowych w Lublinie. Miasto przygotowało 5702 miejsc, o które ubiegało się ponad 4800 kandydatów. 

– Każdy uczeń znajdzie miejsce w szkole ponadpodstawowej, choć nie dla wszystkich będą to te najbardziej wymarzone przez nich placówki. Przygotowaliśmy w tym roku absolutnie wystarczającą liczbę miejsc tak w liceach, jak i technikach oraz szkołach branżowych – wyjaśnia Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina do spraw oświaty i wychowania.

– Do liceum ogólnokształcących zakwalifikowało się 2855 kandydatów. To więcej niż w 2019 roku. Do techników – 1634, zaś do szkół branżowych I stopnia – 318 – informuje Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

CZYTAJ: Wyniki rejestracji do szkół ponadpodstawowych. Są jeszcze miejsca

– Jeśli chodzi o egzaminy ósmoklasistów różnice międzywojewódzkie nie są duże. Sięgają one praktycznie 8-9 punktów. W stosunku do innych województw w Lubelskiem najlepiej wypadł język polski, zaraz za nim matematyka, a nieco słabiej język angielski. Ale różnice są niewielkie – mówi dr Maria Krystyna Szmigiel, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

– W tym roku rekordzistą, jeśli chodzi o zainteresowanie kandydatów jest  IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej. Mieliśmy ponad 900 osób chętnych do uczęszczania do tej szkoły, czyli ponad 100 chętnych do każdej klasy. Muszę powiedzieć, że dla nas jest to zaskoczenie – dodaje Mariusz Banach.

– Zawsze byliśmy szkołą, która była licznie wybierana przez uczniów, ale nie spodziewałem się, że w tym roku będzie to aż tak wyglądało. Przyjmujemy do szkoły 192 osoby. To, że my wszyscy, społeczność „czwórki”, spędzamy w placówce bardzo miło czas, powoduje, że osiągamy bardzo dobre wyniki w nauce i z roku na rok mamy coraz więcej chętnych – stwierdza Grzegorz Gębka, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie.

Jednak ponad 190 uczniów z Lublina nie dostało się do żadnej szkoły ponadpodstawowej.  Powodem tego jest to, że ósmoklasiści w systemie rekrutacyjnym wybrali jedną szkołę, a nie trzy, jak to umożliwia system. – Ten problem powtarza się co roku – mówi Mariusz Banach. – Ogłaszamy rekrutację uzupełniającą i ci uczniowie znajdą szkołę, ale emocje, które dzisiaj przeżywają, są zupełnie zbędne.

– Zdarza się, że nie wszyscy uczniowie, którzy są na listach, zgłaszają chęć uczenia się w danej placówce. Zwalniają w ten sposób miejsce dla innych. Wtedy odbywa się w szkole drugi nabór i dobieramy uczniów z odwołań. I wtedy mają szansę ci, którzy nie dostali się w pierwszym naborze  – tłumaczy Grzegorz Gębka.

Poza tym w lubelskich szkołach są jeszcze wolne miejsca Prawie 480 w liceach ogólnokształcących, niemal 320 w technikach i prawie 100 w szkołach branżowych I stopnia. Lista miejskich szkół, do których można jeszcze aplikować, dostępna jest na stronie internetowej Miasta Lublin.

Uczniowie na złożenie dokumentów do danej szkoły mają czas do 18 sierpnia. Dzień później będzie opublikowana liczba osób przyjętych do poszczególnych oddziałów. Wówczas rozpocznie się rekrutacja na pozostałe wolne miejsca.

Jak przypomina minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, w zdecydowanej większości szkół w Polsce 1 września powinny rozpocząć się normalne zajęcia. Minister przedstawił, opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i ministrem zdrowia, wytyczne dla szkół i placówek, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r.

wskazówki.jpg

Fot. Ministerstwo Edukacji Narodowej/ Twitter

Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

CZYTAJ: Dariusz Piontkowski: w strefach czerwonej i żółtej mogą być dodatkowe obostrzenia ws. powrotu do szkół

Dyrektorzy szkół i placówek edukacyjnych na podstawie wytycznych mogą już przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły i placówki w czasie epidemii. Do połowy sierpnia Główny Inspektor Sanitarny, w porozumieniu z MEN, opracuje szczegółowe rekomendacje postępowania dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji wystąpienia na terenie szkoły ogniska zakażenia. Będą one uzależnione od stopnia zakażenia występującego na danym terenie i adekwatne do występujących okoliczności. Pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będzie kluczowa dla dyrektora szkoły lub placówki i organu prowadzącego w przejściu na system kształcenia „mieszany” lub „zdalny (tzw. warianty B i C pracy szkoły i placówki).

MaTo / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Nabór do szkół średnich w Lublinie
Odtwarzacz plików dźwiękowych
00:00
00:00
00:00
Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.
1. Nabór do szkół średnich w Lublinie
Tagi: Dariusz Piontkowskiinfoliceummariusz banachrekrutacjaszkołytechnikumuczniowie
Następna wiadomość

Chełm: mieszkańcy narzekają na uciążliwe TIR-y

SZUKAJ

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Podobne

  • „Bardziej niż fryzura, zdobi cię kultura”. Nauka zasad savoir-vivre w szkole
  • Mobilne Laboratoria Przyszłości ruszają do wszystkich powiatów
  • „Bezpieczna droga do szkoły”. Policyjne patrole w rejonie przejść dla pieszych
  • Od września w lubelskich szkołach będzie uczyć się więcej dzieci z Ukrainy
  • Lublin: Jeszcze ponad 1000 miejsc wolnych w szkołach ponadpodstawowych

Radio Lublin S.A. w likwidacji
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 801 501 022 / 81 53 64 200
e-mail: poczta@radiolublin.pl
https://radio.lublin.pl

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Skip to content
Open toolbar Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreśl linkiPodkreśl linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Reset Reset