W Lublinie stanął „Wątrobus”. Chętni mogą skorzystać z bezpłatnego badania wątroby pod kątem niealkoholowego stłuszczenia. Według ekspertów niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby może dotyczyć nawet 9 milionów Polaków.
Z akcji mogło skorzystać 86 osób, zapisy rozpoczęły się o godzinie 10.00 i wtedy w kolejce znajdowało się ponad 100 osób, które chciały skontrolować stan swojej wątroby.
– Robiłam wcześniej USG, ale chciałam się dokładniej przebadać, zobaczyć co tam się dzieje – mówi jedna z kobiet biorących udział w badaniu. – Badałem już wątrobę USG pod tym kontem i coś tam wyszło. Warto to sprawdzić na tym urządzeniu – dodaje inny uczestnik.
– Urządzenie Fibroscan jest w 100% bezbolesne i bezinwazyjne – mówi Aleksander Bereszyński z firmy Sanofi. – Przykładamy głowicę do przestrzeni międzyżebrowej i wykonujemy dziesięć pomiarów, którymi sprawdzamy sztywność wątroby oraz jej ewentualne włóknienie. Jeśli chodzi o dokładność, to mamy powyżej 93% zgodności pomiędzy Fibroskanem a biopsją. Nie ma takiej sytuacji, że na biopsji wątroby jest marskość, a my jej nie zauważymy, bądź odwrotnie – wyjaśnia.
– Myślę, że dużo ludzi skupia się na podstawowych badaniach i zapomina o innych narządach, przede wszystkim o wątrobie, która nie boli – mówi jedna z organizatorek akcji w Lublinie, Sara Zawiła. -Osoby, które do nas przychodzą opowiadają różne historie. Widząc nas, zaczynają myśleć o swoim zdrowiu – dodaje
– Trzeba koniecznie trzymać dietę. W przypadku, jeżeli już coś wykryto, to już koniecznie – mówią o ochronie wątroby uczestnicy badań. – Na pewno trzeba prowadzić zdrowy styl życia, nie pić alkoholu, unikać tłustych rzeczy, smażonych – wymieniają.
– Jesteśmy tutaj po to, żeby świadomość była coraz większa – zaznacza Aleksander Bereszyński. – Niestety muszę przyznać, że patrząc po społeczeństwie, bardzo często się wydaje, że jeżeli ktoś nie pije alkoholu, to nie ma problemu z wątrobą. Tak nie jest, bo nie tylko alkohol ją niszczy, ale również otyłość, cukrzyca i zła dieta. Wszystkie te czynniki środowiskowe jak najbardziej wpływają na ten organ – tłumaczy.
„Wątrobus” do godziny 20.00 będzie stać na placu Teatralnym w Lublinie. Mimo że nie ma już miejsc na badania, to zainteresowane osoby mogą uzyskać tam informacje na temat profilaktyki zdrowej wątroby.
MaK / WT
Fot. SzyMon