15 sierpnia na Lubelszczyźnie odbędą się obchody Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy „cudu nad Wisłą” – zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. W 1920 roku żołnierze polscy powstrzymali marsz bolszewików na Europę. Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę tego wydarzenia.
Lublin
Podniesienie flagi państwowej, salwa honorowa, a także wręczenie orderów i odznaczeń oraz przemarsz żołnierzy przez ulice miasta – tak Lublin będzie obchodził Święto Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 8.30 mszą świętą w archikatedrze lubelskiej. Potem obchody przeniosą się na plac Litewski w Lublinie.
– 15 sierpnia to dla każdego żołnierza wielkie święto – mówi oficer prasowy 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, porucznik Jakub Szyndlar. – Dla każdego żołnierza mundur, w którym służymy na co dzień, stanowi dla nas ogromny honor i wyróżnienie. Wartości takie jak – Bóg, honor, Ojczyzna – towarzyszą nam każdego. Można powiedzieć, że mundur jest przez cały czas naszym towarzyszem w życiu. Dlatego 15 sierpnia to ważny czas dla mnie i dla każdego żołnierza. Dlatego zapraszamy wszystkich na plac Litewski do wspólnego świętowania.
– To wielkie święto, które nawiązuje do ważnych wydarzeń – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – To święto, które podkreśla range i znaczenie zwycięstwa w 1920 roku. Wspaniała okoliczność.
Uroczystości Święta Wojska Polskiego na placu Litewskim w Lublinie rozpoczną się o godzinie 10.00. W programie przewidziano między innymi koncert orkiestry wojskowej, apel pamięci oręża polskiego oraz salwa honorową. Obchody odbędą się przy asyście kompanii honorowej batalionu dowodzenia 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.
Z uwagi na epidemię koronawirusa organizatorzy obchodów proszą o uczestnictwo w wydarzeniu zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, dotyczącymi zachowania dystansu społecznego i noszenia maseczek.
PROGRAM OBCHODÓW W LUBLINIE:
Godzina 8.30 – msza święta w archikatedrze lubelskiej;
Godzina 10.00 – główne uroczystości na Placu Litewskim:
– złożenie meldunku
– podniesienie flagi państwowej
– powitanie zaproszonych gości
– odczytanie decyzji, rozkazów, wyróżnień
– przemówienia
– odczytanie apelu pamięci, salwa honorowa
– złożenie wieńców
– odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego
– zakończenie uroczystości.
Chełm
W Chełmie uroczyste obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego rozpoczną się o 9.00. Po mszy w bazylice, apel i złożenie wieńców odbędzie się przy Pomniku Niepodległości.
Janowiec
W Janowcu uroczystości odbędą się na tamtejszym Zamku. Poprzedzi je msza odprawiona o 11.30 w miejscowym kościele. Na zamkowym dziedzińcu przygotowano piknik historyczny pod hasłem „Barwa i broń Wojska Polskiego w latach 1918-1921″.
Łuków
W Łukowie w parku miejskim o 17.00 odbędzie się III Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych. Przygotowano wystawę plenerową IPN, odbędzie się tez wspólne malowanie muralu i pokaz filmu „Cud nad Wisłą”.
MaTo / TSpi / opr. ToMa
Fot. archiwum