Mieszkańcy Zabłocia w powiecie bialskim upamiętnili dawnego kierownika byłej miejscowej szkoły. Aleksander Urbański 80 lat temu, jako członek Tajnej Organizacji Wojskowej „Związek Orła Białego”, został zamordowany przez Niemców w lesie Grabarka. Przy wiejskim Domu Kultury została odsłonięta tablica poświęcona jego pamięci.
CZYTAJ: Aleksander Urbański upamiętniony przez mieszkańców Zabłocia
– Informacje na temat Aleksandra Urbańskiego, który w 1935 roku został dyrektorem miejscowej szkoły, uzyskałem z kroniki oraz od członków jego rodziny – mówi w rozmowie z Radiem Lublin inicjator upamiętnienia, były dyrektor dawnej szkoły w Zabłociu, Tadeusz Krawczyk. – Miał wielu wrogów, gdyż dbał o polską szkołę, kulturę, a także wiarę katolicką. Od 1940 roku został nękany licznymi donosami, że uczy piosenki o treści antyniemieckiej i innych patriotycznych utworów. Niemcom zaczęło się to nie podobać. Jak mówią materiały, 23 sierpnia został rozstrzelany z 14 współwięźniami – dodaje.
– Mamy tylko informację odnośnie tego, jak żona ubiegała się o zaświadczenie o tym, że on nie żyje – zaznacza Robert Soldat, autor artykułu o Aleksandrze Urbańskim w Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym. – W tym zaświadczeniu było napisane, że zginął po donosie przez ludność ukraińską – dodaje.
– Aleksander Urbański zginął w wieku 34 lat i zostawił 2 małych dzieci – podkreśla sekretarz gminy Kodeń, Mariusz Zańko. – Udało nam się skontaktować tylko z wnukami. Dzięki temu dużo więcej rzeczy o nim wiemy. Nawet to, że był w konspiracji wojennej, współpracował ze „Związkiem Orła Białego”. Mam nadzieję, że dla społeczności oraz tych najmłodszych będzie to przykład do naśladowania. Potrzebujemy takich wzorców, ponieważ do tej pory w gminie mieliśmy tylko pomniki radzieckie. Żadnych innych przedstawionych osób, które angażowały się i, które, jak Aleksander Urbański, ginęły na ołtarzu ojczyzny za wolną i niepodległą Polskę – dodaje.
– Był dobrym nauczycielem i był bardzo dobrym człowiekiem – opowiada jego była uczennica Leokadia Olichwer. – Był wyrozumiały i był wielkim patriotą. Uczył matematyki, gimnastyki oraz prowadził chór – dodaje.
Grób Aleksandra Urbańskiego znajduje się na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskiej. Tablica poświęcona jego pamięci została sfinansowana ze zbiórek społecznych oraz dzięki wsparciu Urzędu Gminy Kodeń.
MaT / opr. PaW
Fot. Małgorzata Tymicka