Rewitalizacja Zalewu Zemborzyckiego coraz bliżej. Jak będzie wyglądać, zadecydują mieszkańcy

pm zalew 060820 004 2020 08 06 130628 2020 08 06 164250

We wrześniu mają ruszyć konsultacje społeczne dotyczące przebudowy Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie.  Od lat głównym problemem zbiornika jest jakoś wody i często wykwitające sinice.

Dwie proponowane koncepcje zakładają pogłębienie Zalewu. W jednym wariancie miałoby się to odbyć przy całkowitym spuszczeniu wody z akwenu, drugi projekt zakłada oczyszczenie jego  dna, ale bez konieczności spuszczania wody.

– O tym, która z koncepcji zostanie wybrana, zadecydują konsultacje społeczne i ocena  oddziaływania na środowisko – mówi prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Przemysław Daca. – W ciągu 2021 roku zostaną przygotowane: pełna dokumentacja, raport oddziaływania na środowisko, decyzja środowiskowa, konsultacje społeczne. Kiedy dostaniemy pozwolenie na budowę i pozwolenie wodno-prawne, od 2022 roku możemy ruszać do pracy.  

ZOBACZ ZDJĘCIA: Rewitalizacja Zalewu Zemborzyckiego, briefing prasowy Przemysława Dacyhttps://archiwum.radio.lublin.pl/2020/08/rewitalizacja-zalewu-zemborzyckiego-briefing-prasowy-przemyslawa-dacy/

Mieszkańcy Lublina przyznają, że obecnie Zalew nie nadaje się do kąpieli, a rewitalizacja jest niezbędna. – Woda nie jest czysta. Czuć ją czasami brzydko, kiedy trochę się posiedzi na Zalewem, a wiatr zawieje. W zasadzie nie nadaje się do użytkowania. Chcielibyśmy, żeby było czyściutko. Nie trzeba byłoby jeździć gdzieś daleko, żeby popływać – mówią lublinianie.

Projekt rewitalizacji Zalewu obejmuje także budowę Centrum Edukacji, w którym mieściłaby się m.in siedziba Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Koszty całej inwestycji  są zależne od tego, który z proponowanych wariantów oczyszczania Zalewu Zemborzyckiego zostanie wybrany i wahają się od 180 milionów do ponad pół miliarda złotych.

ZAlew / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

 

Exit mobile version