Pod znakiem rozmów o literaturze i języku, a także spektakli teatralnych upływa pierwszy dzień szóstej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Dzisiaj (02.08) rolę gospodarza wydarzenia pełni Zamość.
– Dzień zamojski festiwalu co roku zapewnia bogatą ofertę zarówno dla dziecięcych, jak i dla dorosłych odbiorców” – mówi prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk. – Festiwal łączy elitarność i masowość, bo na koncerty znanych gwiazd przychodziły tłumy. Z jednej strony popularyzowało to całe wydarzenie, a z drugiej strony pokazywało piękno Roztocza, bo sceneria szczebrzeszyńska jest bardzo, bardzo ciekawa.
– Zależy nam, żeby poprzez festiwal rozwijać cały region – mówi jego dyrektor Piotr Duda. – Chcemy, żeby ten festiwal był elementem pobudzającym tutaj życie kulturalne. Chcemy, żeby był inspiratorem działań literackich, językowych.
„Na pograniczu narodów i kultur – Polska, Europa, Ameryka” – to tytuł antologii, która była tematem spotkania z publicznością podczas pierwszego dnia Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Wydana przez Wschodnią Fundację Kultury „Akcent” i wydawnictwo Czytelnik publikacja skupia najciekawsze teksty dotyczące pogranicza publikowane w okresie 40 lat istnienia lubelskiego kwartalnika literackiego „Akcent”.
– Nieprzypadkowo rozmawiamy o pograniczu kultur właśnie na Zamojszczyźnie, miejscu z założenia wielokulturowym – mówi redaktor naczelny „Akcentu”, Bogusław Wróblewski. – Już Jan Zamoyski zakładał, że w mieście będą mieszkać też Ormianie. W Zamościu jest wspaniała synagoga, a w Szczebrzeszynie jeden z najciekawszych cmentarzy żydowskich, wspaniała cerkiew i dwa barokowe kościoły katolickie. To miejsce, które pozwalają nam cieszyć się efektem sąsiedztwa kultur, z którym tutaj mieliśmy do czynienia.
– To wyjątkowe wydarzenie w wyjątkowym miejscu – mówią ci, którzy zdecydowali się zaplanować swój wolny czas pod kątem festiwalu i spędzić go właśnie na Roztoczu. – Słyszałam o tym festiwalu, ale zawsze pokrywał mi się z innymi konkurencyjnymi wydarzeniami. Cieszę się, że w tym roku udało mi się nań dotrzeć i mimo pandemii uczestniczyć w tym festiwalu – mówi jedna z uczestniczek wydarzenia.
Wśród gości, którzy pojawią się na festiwalu, będą m.in.: Sylwia Chutnik, Jakub Żulczyk, Adam Wajrak, Filip Springer i Jerzy Bralczyk. W planach jest także spotkanie online z Wiesławem Myśliwskim.
Wśród kulturalnych atrakcji na zamojskim Rynku Wodnym zaplanowano dziś (02.08) jeszcze m.in. improwizowany spektakl w wykonaniu warszawskiego Klubu Komediowego oraz spektakl poetycki ,,Nasz Papież”.
ZOBACZ TAKŻE: 02.08.2020 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa
A już w poniedziałek, 3 sierpnia Festiwal przeniesie się z Zamościa do miasteczka festiwalowego w Szczebrzeszynie. Wydarzenie potrwa tam do 8 sierpnia.
Program całego wydarzenia można znaleźć poniżej.
AlF / opr. ToMa
Fot. Aleksandra Flis
Pliki:Program Festiwalu Stolica Języka Polskiego 2020