W Lublinie trwają obchody Dnia Solidarności i Wolności. Rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Krzyżem Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka.
Narodziny „Solidarności” wspominał Piotr Karwowski, uczestnik strajków w WSK-Świdnik w lipcu 1980 roku” – Był strach przed tym, ze może się to zakończyć tak jak w Radomiu w 1976 roku, czy że wejdzie wojsko i będą strzelać. Ale później, gdy inne zakłady przystępowały do strajku, byliśmy pewni, że wiele rzeczy da się załatwić. To był precedens, bo po raz pierwszy w socjalistycznej Polsce władza rozmawiała z robotnikami.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody Dnia Wolności i Solidarności w Lublinie
– Strajki na Lubelszczyźnie w 1980 roku trwały w 160 zakładach – mówił obecny przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, Marian Król. – To była dobrze zorganizowana wspólnota, która upomniała się o prawa człowieka, o podmiotowość i godność ludzi. Te strajki były też światłem dla świata i Europy.
O godzinie 19.00 w lubelskiej archikatedrze odprawiono mszę świętą w intencji wszystkich żyjących i zmarłych, którzy działali w ruchu solidarnościowym oraz na rzecz wolności ojczyzny.
TSpi / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski