Uroczyste przekazanie insygniów rektorskich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

x rektor tk 20200831 021 2020 09 01 084756

Uroczyste przekazanie insygniów rektorskich odbyło się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Urzędujący Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński wręczył berło, będące symbolem władzy rektorskiej, Rektorowi Elektowi ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu. Przekazanie insygniów poprzedziły dwa uroczyste i wymagane przez prawo kanoniczne i Statut KUL akty: Wyznanie wiary Rektora Elekta oraz Przysięga wierności przy objęciu urzędu wykonywanego w imieniu Kościoła. Oba akty odebrał od Rektora Elekta ks. abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL, Metropolita Lubelski.

Ks. abp Stanisław Budzik, nawiązał w swoim przemówieniu do wielkich postaci pełniących w przeszłości funkcję rektora KUL  – założyciela Uniwersytetu ks. Idziego Radziszewskiego i o. Jacka Woronieckiego – i powiedział, że Rektor ks. prof. Antoni Dębiński miał to szczęście być rektorem przełomu pierwszego i drugiego stulecia KUL, stąd zapewne ta szczególna pamięć o pierwszym rektorze i założycielu KUL ks. Idzim Radziszewskim:

– Ksiądz Rektor jako jego naśladowca wspaniale wpisuje się w 100-letnią historię uniwersytetu.  Dziękuję za owocną współpracę. A nowemu rektorowi KUL, który jest drugim rektorem w drugim stuleciu uniwersytetu, stawiam za wzór o. Jacka Woronieckiego. Piękny przykład i wielkie wyzwanie. Życzę, aby z Bożą pomocą i przy współpracy nas wszystkich temu wyzwaniu podołał – mówił arcybiskup.

Podczas uroczystości ustępujący rektor ks. prof. Antoni Dębiński powiedział:

– Cieszę się, że przekazuję uniwersytet swojemu następcy w dobrej kondycji. Przed uniwersytetem duże wyzwania.

Ks. prof. Dębiński życzył nowemu rektorowi roztropności, aby decyzje które będzie podejmował każdego dnia były słuszne i sprawiedliwe oraz żeby skupiał wokół idei uniwersytetu pracowników, studentów, absolwentów i przyjaciół KUL.

Rektor Elekt ks. prof. Mirosław Kalinowski zapytany o plany podkreślił:

– Planem uniwersytetu jest zawsze kontynuowanie badań naukowych, zapewnienie maksymalnej jakości kształcenia, a także komfortu i bezpieczeństwa w sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się nasz kraj związanej z epidemią Covid 19.

W uroczystości uczestniczyli również byli rektorzy KUL: ks. bp Jan Śrutwa oraz ks. prof. Andrzej Szostek.  

Na zakończenie Rektor KUL i Rektor Elekt wspólnie złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego na dziedzińcu KUL.

Zwyczajem jest przygotowanie portretu rektora kończącego swe urzędowanie, w związku z czym galeria rektorów KUL powiększyła się o kolejny portret, którego autorem jest uznany artysta malarz Andrzej Okińczyc. Portret, podobnie, jak pozostałe, będzie prezentowany w salonach rektorskich.

Nowy rektor rozpocznie kadencję i urzędowanie 1 września.

RL/KUL/WP

Fot. nadesłane

Exit mobile version