Prezydent Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP w czwartek podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
– Apeluję do polityków, abyśmy razem byli w polskich sprawach. Wśród tych spraw z całą pewnością jest kwestia Wojska Polskiego, jego modernizacji – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przyjęcia zwierzchnictwa nad armią.
ZOBACZ: Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym [FILM]
– Apeluję z tego miejsca do polityków, aby tak jak kiedyś 100 lat temu Rząd Obrony Narodowej Wincentego Witosa składał się z polityków wszystkich ówczesnych stronnictw parlamentarnych, żeby ratować Rzeczpospolitą przed, wydawało się, nieuchronną klęską w wojnie z bolszewikami, wojnie ostatecznie zwycięskiej po wielkiej bitwie warszawskiej. Tak, jak oni razem umieli wtedy pracować nad sprawami Rzeczpospolitej, nad jej obroną, a potem nad jej odbudową, tak apeluję, abyśmy razem byli w polskich sprawach – zaznaczył prezydent.
Podkreślił, że „wśród tych polskich spraw z całą pewnością jest sprawa Wojska Polskiego”. – Jak dalej będzie wyglądała sprawa modernizacji polskiej armii, jak polscy żołnierzy będą mogli rozwijać się w naszym kraju i w jakim stanie polskie wojsko będzie za kolejne pięć lat i później – dodał Andrzej Duda.
– Chciałbym, żeby nad tymi kwestiami było zawsze spokojne porozumienie polityczne, aby nad tymi kwestiami zawsze była spokojna, polityczna debata, debata merytoryczna, która prowadzi do dobrych konkluzji, które polskie wojsko wspierają, bo polski żołnierz na to zasługuje, bo na to zasługuje Rzeczpospolita – podkreślił Andrzej Duda.
Symboliczna uroczystość – bowiem prezydent Andrzej Duda jest zwierzchnikiem Sił zbrojnych od momentu objęcia urzędu, tj. od zaprzysiężenia – odbyła się z asystą wojskową, którą zapewniły kompania honorowa, poczet proporca Prezydenta RP i orkiestra wojskowa.
W ceremonii uczestniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek oraz Tomasz Grodzki, minister obrony Mariusz Błaszczak, szef sztabu generalnego gen. Rajmund Andrzejczak, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika, dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dywizji Wiesław Kukuła oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. dywizji Robert Głąb. Oprócz pododdziałów reprezentacyjnych wszystkich rodzajów sił zbrojnych, inspektoratów wsparcia i żandarmerii wojskowej, na Placu Piłsudskiego były także poczty sztandarowe jednostek WP.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. Grzegorz Jakubowski / Kancelaria Prezydenta RP