W Lublinie powstał przewodnik po wolontariacie dla młodych Ukraińców

przewod 2020 08 04 183903

Specjalny przewodnik po wolontariacie powstał w Lublinie. Ma on pomoc w rozwijaniu społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie.

– Chcemy, żeby ta publikacja stała się inspiracją do aktywizacji społecznej  – mówi koordynatorka projektu Ewa Pankiewicz: – Projekt przede wszystkim ma na celu pokazanie modelu międzykulturowego, o który można oprzeć wolontariat i jest ukierunkowany na społeczeństwo ukraińskie, konkretnie w Ukrainie. Na „Przewodnik po wolontariacie” składają się teksty przygotowywane przez polskich oraz ukraińskich autorów. Dotyczą one rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, rozwoju wolontariatu oraz szczególnej roli w wolontariacie, w działaniach wolontariackich.

– Chcemy, żeby przewodnik był inspiracją do wolontariatu – mówi Justyna Orłowska, prezes Centrum Wolontariatu w Lublinie: – Jest on jednym z narzędzi, ponieważ zawiera gotowe konspekty, które można przeprowadzić na pierwszych spotkaniach, motywujących młodych ludzi do tego, by zostali wolontariuszami. My przede wszystkim dzielimy się swoim doświadczeniem, mówimy o tym, jak wyglądało to u nas, pokazujemy, że u nas to się udało. Tak naprawdę te społeczeństwa niewiele się różnią, więc skoro u nas się udało, to tam też na pewno się uda. Są środowiska, które działają prężnie, szczególnie w stolicy, ale są też takie, które chciałyby coś robić, ale nie mają za bardzo do tego metod, nie wiedzą jak się za to zabrać, jak zrekrutować wolontariuszy, jak przygotować wolontariuszy do pełnionych funkcji.

Przewodnik zawiera m.in. gotowe scenariusze: – To scenariusze, które mają być wskazówką, przykładem odnośnie tego w jaki sposób prowadzić grupy wolontariackie, na co zwracać uwagę – mówi Ewa Pankiewicz: – Między innymi mamy tutaj scenariusze zatytułowane następująco: „Czym jest wolontariat?”, „Po co tu jestem? Motywacja do udziału w wolontariacie”. Ważny temat to również „Zarządzanie sobą w czasie”. Wolontariat to jest coś dodatkowego, co robimy oprócz normalnych obowiązków dnia codziennego.

– Po co na nowo odkrywać Amerykę, skoro już jest odkryta? Można ewentualnie coś zmieniać, ale skoro są dobre praktyki, to trzeba je stosować – mówi wieloletni wolontariusz Anton Błażejew: – Bardzo się cieszę, że akurat takie dzieło jak ten przewodnik, powstało. Dobrze, że jest on dwujęzyczny. Osoby z różnych części Ukrainy będą mogły skorzystać, dowiedzieć się o wielokulturowości, o działaniach woluntarystycznych. Centrum Wolontariatu też może się czegoś nauczyć od strony ukraińskiej, bo oni też w tym opracowaniu podają informacje na temat tego jak wolontariat wygląda w Ukrainie.

– Wolontariat na Ukrainie wygląda bardzo podobnie jak u nas jeszcze 10 czy 15 lat temu. Jest w początkowej fazie rozwoju. Są już środowiska, które są mocno zainteresowane wolontariatem i one rzeczywiście prężnie działają – mówi Justyna Orłowska.

– Przewodnik z jednej strony podsumowuje to, co robimy. Z drugiej strony ktoś, kto nigdy czymś takim się nie zajmował, może doświadczyć czegoś innego i uświadomić sobie, że był wolontariuszem, nie będąc tego świadomym – podkreśla Anton Błażejew.

Centrum Wolontariatu w Lublinie w oparciu o „Przewodnik po wolontariacie” będzie także prowadzić szkolenia dla młodzieży z Ukrainy. A cały projekt powstał we współpracy z ukraińską organizacją Eleos-Ukraine.

InYa (opr. DySzcz)

Fot. Centrum Wolontariatu w Lublinie/ FB

Exit mobile version