Mieszkańcy Lublina uczcili Święto Wojska Polskiego. Uroczyści rozpoczęły się mszą święta w intencji Ojczyzny w lubelskiej archikatedrze. Nabożeństwu w archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty przewodniczył metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik.
W homilii podkreślił, że „tak się w naszej historii zdarzyło, że uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest dniem Chwały Polskiego Oręża”. – Święto Wojska Polskiego obchodzone w tym dniu upamiętnia wielkie polskie zwycięstwo, dzięki któremu została ocalona wolność i niepodległość dopiero co ocalonej Rzeczpospolitej – mówił metropolita lubelski. – Wojna polsko-bolszewicka była nie tylko zmaganiem o sprawiedliwe ustalenie granic odrodzonego państwa. Była to przede wszystkim śmiertelna walka o ocalenie polskiej i europejskiej tożsamości – dodał.
Arcybiskup podkreślał też znaczenie Bitwy Warszawskiej. – Wspominając Cud nad Wisłą przekazujemy pamięć o obrońcach naszej niepodległości kolejnym pokoleniom. Równocześnie dziękujemy obrońcom ojczyzny za piękną lekcję patriotyzmu, która jest dla nas inspiracją i nauką – zaznaczał metropolita lubelski.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Święto Wojska Polskiego w Lublinie. Msza święta w intencji ojczyzny
Później na placu Litewskim odbyły się oficjalne uroczystości przygotowane przez 19 Lubelską Brygadę Zmechanizowaną im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga. Udział w niej wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych a także parlamentarzyści.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie
– Kultywując tradycje polskiego oręża nawiązujemy do chlubnych tradycji Wojska Polskiego – mówił w swoim wystąpieniu dowódca garnizonu Lublin pułkownik Wacław Samocik. – W tym dniu w sposób szczególny przypominamy o cnotach, które należy czcić i, z którymi należy się utożsamiać: umiłowanie ojczyzny, suwerenność, honor, poszanowanie barw narodowych, wierność w służbie krajowi. Chylimy czoła nad bohaterami tamtych dni – dodał.
Z kolei wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreślił, że „wojsko w sytuacjach zagrożenia, jak choćby w czasie walki z pandemią, nigdy nie pozostawia społeczeństwa Lubelszczyzny bez wsparcia”.
CZYTAJ: Wojewoda lubelski: Wojsko odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu oblicza polskiego patriotyzmu
Uroczystości zakończyły apel poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego. Wśród uczestniczących w spotkaniu mieszkańców Lublina byli także potomkowie legionistów Józefa Piłsudskiego.
RMaj / ZAlew / opr. PaW / ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska