Wydobyć z zapomnienia Armię Ochotniczą. IPN apeluje o dzielenie się rodzinnymi pamiątkami

armia 2020 08 15 165422

Archiwa domowe zawierają bardzo często bezcenne pamiątki, o których historycznej wartości nie wiedzą ich właściciele. Instytut Pamięci Narodowej apeluje, by podzielić się rodzinnymi pamiątkami z okresu Bitwy Warszawskiej i całej wojny 1920 roku.

Chodzi miedzy innym o zdjęcia przodków, listy, dokumenty. Po skopiowaniu przez IPN będą one zwracane właścicielom.

– Jednym ze „sztandarowych” projektów w związku z 1920 rokiem i obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej jest wybycie z niepamięci Armii Ochotniczej. Tej rzeszy stu kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Polski, którzy na wezwanie Rady Ochrony Państwa i marszałka Józefa Piłsudskiego w ciągu dosłownie kilku tygodni stanęli do walki w obronie Ojczyzny. Często byli to bardzo młodzi ludzie, który po raz pierwszy mieli kontakt z karabinem. Jednak brak wyszkolenia zastępowali odwagą, determinacją, pełnym poświęceniem, często oddając ofiarę swego życia – mówi dyrektor lubelskiego oddziału IPN, Marcin Krzysztofik.

Jest wiele źródeł, do których sięgają badacze IPN, to m.in. Centralne Archiwum Wojskowe. – Bardzo cenne pamiątki mogą być jednak  także w rodzinnych archiwach – dodaje dyrektor Krzysztofik. – Od jakiegoś czasu Instytut Pamięci Narodowej prowadzi akcję Archiwum Pełne Pamięci, w której zachęcamy do dzielenia się wspomnieniami dotyczącymi bliskich, ale również archiwami rodzinnymi. Prosimy mieszkańców Polski, by podzielili się tym, co mają pochowane w szufladach. A są to nierzadko prawdziwe perełki. Czasami dla poszczególnych rodzin wydają się one już mało istotne, ale wśród tych zbiorów trafiają się rzeczy, które warto pokazywać.

Z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie przekazania pamiątek rodzinnych można skontaktować się za pośrednictwem portalu Archiwum Pełne Pamięci. W przypadku województwa lubelskiego można to uczynić w Oddziałowym Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie: ul. Szewska 2 20-068 Lublin,  tel. 81 536 34 30, e-mail: app.lublin@ipn.gov.pl.

RMaj / opr. ToMa

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe 1-H-390 / wikipedia.org

Exit mobile version