Zakończyły się główne uroczystości upamiętniające 100. rocznicę bitwy pod Komarowem, która była największą bitwą formacji konnych podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Inscenizacja z okazji 100. rocznicy bitwy pod Komarowem
Do uczestników obchodów 100. rocznicy bitwy, które odbyły się w Wolicy Śniatyckiej list skierował prezydent Andrzej Duda. – Zwycięstwo w bitwie pod Komarowem, to jeden z największych triumfów w chlubnych dziejach jazdy polskiej na miarę zwycięstw pod Grunwaldem, Kircholmem, Kłuszynem, Wiedniem czy Somosierrą – napisał prezydent Andrzej Duda.
Prezydent podkreślił, że mimo iż siły polskie były kilkukrotnie słabsze liczebnie, potrafiły odnieść druzgocące zwycięstwo nad groźnym przeciwnikiem „dzięki ogromnemu męstwu, poświęceniu i umiejętnościom naszych kawalerzystów, a także bojowego kunsztowi ich dowódców”. Zaznaczył, że dziś z dumą przywołujemy ten „wspaniały sukces naszych przodków”.
CZYTAJ: Uroczystości w 100. rocznicę bitwy pod Komarowem
Na pola Wolicy Śniatyckiej przyjechało niemal 500 kawalerzystów z całej Polski. Byli też jeźdźcy z Niemiec, Węgier, Litwy i Francji. Z udziałem jeźdźców i piechoty a także rekonstruowanych samolotów zaprezentowano epizody bitwy porównywalnej przez historyków do Bitwy Warszawskiej. – Organizacji imprezy przyświeca też inny cel. To budowa pomnika ku czci polskich kawalerzystów – mówi Tomasz Dudek, dowódca Komarowskiej Potrzeby, szef Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”.
W obchodach uczestniczyła między innymi marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która podkreślała, że losy bohaterów spod Komarowa były czasami bardzo dramatyczne. – Dlatego chciałam bardzo serdecznie podziękować organizatorom, tym, którzy pamiętają, bo naszym obowiązkiem, naszą powinnością jest nie tylko pamiętać o wielkich, przełomowych bitwach, jakie toczyły się na ziemiach polskich, o bitwach, które decydowały o tym, czy Polska będzie wolna, będzie suwerenna i będzie niepodległa, ale to także pamięć o tych bohaterach, wspaniałych żołnierzach, wspaniałych dowódcach, których los naprawdę czasami był dramatyczny – mówiła Witek.
CZYTAJ: Elżbieta Witek: Bitwa pod Komarowem była jedną z przełomowych bitew w historii Polski
ZOBACZ ZDJĘCIA: Oficjalne uroczystości 100. rocznicy bitwy pod Komarowem
Bitwa pod Komarowem była jedną z decydujących walk o losach wojny polsko-bolszewickiej. Historycy zaliczają ją do największych bitew z udziałem kawalerii w XX wieku. Łącznie po obu stronach wzięło w niej udział 21 pułków jazdy, z czego 6 polskich. Oprócz brawurowych szarż dochodziło też do zaciętej walki z udziałem piechoty, a także działań lotnictwa bojowego. Polacy przejęli spore zapasy wroga zgromadzone w wozach taborowych. Bolszewicy stracili w boju około 1,5 tysięcy żołnierzy, liczba ofiar u Polaków była pięciokrotnie niższa.
ZOBACZ ZDJĘCIA: 100. rocznica bitwy pod Komarowem. Pokaz sprawności ułańskiej
Dzisiejsze wydarzenie objęli patronatem między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
POSŁUCHAJ: 30.08.2020 Studio wschodnie
ZAlew / PAP / opr. PaW
Fot. Iwona Burdzanowska