Kolejne polichromie barokowe zostały odkryte podczas prac konserwatorskich i robót budowlanych w Akademii Zamojskiej. W trakcie badań pracownicy odkryli także konstrukcję sanitariatów, prawdopodobnie z XVIII wieku. Dotychczasowe prace archeologiczne ujawniły też sklepienia kilku piwnic, konstrukcje podstaw pieców oraz posadzkę ceglaną. Z kolei na I piętrze pod współczesnymi tynkami znajdowały się zamurowane przejścia arkadowe.
CZYTAJ: Na tropie tajemnic Akademii Zamojskiej. Kolejne odkrycia konserwatorów [ZDJĘCIA]
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego na lubelskie ulice wróciły korki. Dodatkowym utrudnieniem są niezakończone jeszcze prace w centrum Lublina. Trwają one na Alejach Racławickich, a także na ulicy Lipowej.
CZYTAJ: Lublin: początek roku szkolnego pod znakiem korków i utrudnień
Dziś (02.09) zostały podpisane pierwsze umowy w budzącym wiele emocji naborze na unijne wparcie dla firm poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa. Nabór wniosków prowadziła Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości.
CZYTAJ: Pierwsi przedsiębiorcy otrzymali dofinansowanie od LAWP
Największa w Lublinie elektrownia fotowoltaiczna powstała na terenie oczyszczalni ścieków Hajdów. Dzięki nowej inwestycji energia ze źródeł własnych zaspokoi około 70 procent ogólnego zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną.
CZYTAJ: Słońce pomoże w oczyszczaniu ścieków. Największa elektrownia fotowoltaiczna w Lublinie już działa
Metoda radioterapii śródoperacyjnej jest równie skuteczna, jak tradycyjna radioterapia, uznali naukowcy. To wynik wieloletnich badań przeprowadzonych na dwóch i pół tysiącach chorych na nowotwory piersi na całym świecie.
CZYTAJ: Lubelska klinika wśród światowych pionierów nowej metody leczenia raka piersi
Chełmscy nauczyciele chcą, by samorządy miasta i powiatu opłaciły im szczepionki przeciw grypie. Zdaniem tamtejszego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, zwiększyłoby to poczucie bezpieczeństwa pracowników szkół w dobie kolejnej fali zachorowań na koronawirusa.
CZYTAJ: Chełm: będą bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla nauczycieli?
Jedyny taki plac zabaw w regionie powstaje przy Zespole Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej. Z jednej z huśtawek, jakie zostały tam zainstalowane, będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne ruchowo.
CZYTAJ: W Białej Podlaskiej powstała huśtawka dla dzieci na wózkach inwalidzkich
Fundacja Dla Przyrody przygotowuje się do realizacji projektu ochrony sów Lubelszczyzny. Chodzi o pójdźkę, płomykówkę oraz uszatkę. Głównym celem inicjatywy będzie dostarczenie budek lęgowych dla tych ptaków.
CZYTAJ: Pospieszą na pomoc sowom. Te pożyteczne ptaki mają coraz ciężej
Audycję poprowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. Aleksandra Flis