13.09.2020 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

niedziela 2020 09 12 133717

W poniedziałek, 14 września mija 20 rocznica śmierci Jerzego Giedroycia, wydawcy, publicysty i twórcy paryskiej Kultury. Nie odbędą się zaplanowane w Paryżu uroczystości związane z rocznicą, w których miała wziąć udział prof. Iwona Hofman. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” spróbujemy z prof. Hofman zastanowić się nad spuścizną Jerzego Giedroycia. Iwona Hofman to dyrektorka Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS, badaczka dorobku paryskiej „Kultury” i autorka opracowań na temat wybitnych postaci z tego kręgu. Ukazały się właśnie dwie najnowsze książki: „Kultura. Teka redakcyjna nr 9/1969” z wprowadzeniem Rafała Habielskiego i Iwony Hofman (to reprint teki redakcyjnej nr 9/1969 paryskiej „Kultury” zawierający wszystkie arkusze tekstów redakcyjnych oraz reprint numeru 9/1969 miesięcznika), oraz pod redakcją Iwony Hofman „Redaktor. 20 lat bez „Kultury”.

„Alfabet lubelski” to nowy cykl spotkań, na który zapraszają Jarosław Cymerman i Grażyna Lutosławska. Będziemy odwiedzać miejsca związane w przeszłości z ludźmi i zjawiskami ważnymi dla Lublina. „Alternatywa”, „Awangarda”, „Bechczyc – Rudnicka” „Chmielarczyk”, „Czechowicz”, „Ładosiówna”, „Klonowic”, „Widzący z Lublina”, „Reflektor” i wiele innych haseł pojawiać się będzie na antenie Radia Lublin w co drugą niedzielę o godz. 9.40 w programie „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”. Na początek: A jak ALTERNATYWA. Jarosław Cymerman – teatrolog, literaturoznawca, krytyk i edytor, zajmuje się historią teatru (przede wszystkim lubelskiego), dramaturgią XIX i XX wieku, badacz twórczości Józefa Czechowicza, wykładowca UMCS i wicedyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Teatralna prapremiera „Zagłady” Piotra Szewca odbyła się wczoraj w Parku Miejskim w Zamościu w ramach 45. Zamojskiego Lata Teatralnego. Reżyserem i pomysłodawcą przedstawienia jest Bartek Miernik, założyciel Fundacji Banina. Będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” kilka godzin po sobotnim wydarzeniu. Piotr Szewc, prozaik, eseista i poeta, urodził się w Zamościu. Jego pierwsza książka, „Zagłada”, wydana w 1987 r. miała bardzo dobre recenzje i została przetłumaczona na kilka języków. Za „Zagładę” Piotr Szewc został wyróżniony m.in. nagrodą literacką im. Stanisława Piętaka. Książka jest zapisem jednego dnia z życia Zamościa u progu II wojny światowej. Autorką adaptacji i scenariusza jest Marta Fortowska, występują: Paweł Bernadowski, Marek Chodaczyński, Teresa Filarska, Patryk Pawelec i Alicja Stankiewicz. Scenografię, kostiumy i ruch sceniczny przygotowała Maria Łozińska, a kierowniczką produkcji jest Karolina Kaliszuk.

W dniu urodzin Juliana Tuwima wrócę do rozmowy z Jerzym Satanowskim, który kilka lat temu przygotował spektakl zatytułowany „Tuwim dla dorosłych”. To pełen dowcipu portret poety, którego twórczość w sposób wyrazisty odnosiła się do życia, ludzkich cech charakteru, obyczajów i polityki.

Po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Fot. nadesłane

Exit mobile version