22.09.2020 Pogotowie radiowe

tower 5009858 1920 2020 09 21 134839

Do „Pogotowia radiowego” zgłosiła się Wiktoria Grad – mieszkanka Sawina, która obawia się, że budowa stacji bazowej telefonii komórkowej w pobliżu jej posesji wpływać może niekorzystnie na jej zdrowie. Czy jest się czego obawiać? Dlaczego maszt ma stanąć akurat w tym miejscu? Jakie normy decydują o lokalizacji takich obiektów i jak wygląda weryfikacja, czy są przestrzegane? Pytamy o to u operatora sieci Play oraz w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Lublinie.

Po godzinie 12.00 zaprasza Dariusz Turecki.

 

Szanowny Panie Redaktorze,

Bardzo dziękujemy za bezpośredni kontakt i pytania.

Ze względu na dość napięty kalendarz nie będziemy w stanie wziąć udział w nagraniu. Poniżej przesyłam szczegółową odpowiedź na zadane pytania.

W ramach swojej działalności operacyjnej P4 sp. z o.o. (operator sieci PLAY) prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w Powiecie Chełmskim. W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc nie jest to inwestycja, która w żaden sposób się wyróżnia. Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego.

Czasy globalnej pandemii, a w konsekwencji stanu epidemii na terenie Polski, jeszcze wydatnej podkreśliły rolę sprawnej i nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. To dzięki niej możliwe jest zdalne wykonywanie pracy, co pozwala wielu rodzinom na utrzymanie stałego kontaktu z bliskimi, prowadzenie lekcji na platformach do e-learningu czy też najważniejsze – na wezwanie pomocy medycznej lub służb ratunkowych, kiedy wymaga tego sytuacja.

Właśnie ta szczególna sytuacja powoduje, że jako operator dostajemy wiele apeli i listów od mieszkańców miejscowości z całej Polski, którzy proszą o zintensyfikowanie działań inwestycyjnych, nawet w miejscach, gdzie jeszcze niedawno można było spotkać głosy sceptyczne wobec rozwoju technologii bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych. Rozwijając naszą infrastrukturę sieciową, zawsze dbamy o przestrzeganie prawa i staranne wypełnianie wszystkich regulacji, które nas dotyczą jednocześnie wsłuchując się w oczekiwania naszych klientów związane z zapewnieniem wysokiej jakości usług.

Inwestycje, które realizujemy w całej Polsce w tym także w Sawinie powstają w oparciu o uzyskane zgody i decyzje wymagane obowiązującymi przepisami prawa i oparte jest o standardową technologię wykorzystywaną przy tego rodzaju inwestycjach. Przewidywane i zgłoszone w projekcie stacji bazowej moce nadawania sygnału telefonii komórkowej w Sawinie nie odbiegają wartością od mocy na innych stacjach bazowych operatora sieci PLAY. Przed komercyjnym uruchomieniem stacji operator każdorazowo jest zobowiązany do wykonania pomiarów pola elektromagnetycznego przez specjalistyczne akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji laboratoria, a następnie przedstawić wyniki WIOŚ.

Wybór miejsca inwestycji poprzedził szczegółowy proces analizy, uwzględniający wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do już istniejącej siatki stacji bazowych. Ponadto bliskość granicy państwa oraz terenów leśnych ograniczających zasięg stacji wymusza precyzyjną lokalizację stacji, tak by móc wykorzystać dostępność wszystkich pasm radiowych. Niemniej jednak zasięg planowanej stacji radiowej nie będzie obejmował ani miasta Chełm, ani Włodawy z uwagi na fakt, iż operator sieci PLAY posiada już w tych lokalizacjach własne stacja bazowe zapewniające zasięg, a ich szczegółowy wykaz jest dostępny na stronach UKE. Planowana stacja bazowa ma za cel dostarczać najwyższą jakość usług głosowych jak i przesył danych w Sawinie oraz okolicznych miejscowościach takich jak Sajczyce, Czułczyce, Krobonosz czy też Kozia Góra.

Inwestycja w Sawinie obecnie jest na etapie przygotowań do rozpoczęcia budowy, w oparciu o pozwolenie na budowę, które jest również zgodne z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni.

Od początku naszej działalności, czyli już od ponad 13-stu lat skrupulatnie i wyczerpująco odpowiadamy na pytania mediów, udzielamy informacji władzom lokalnym i organizacjom pozarządowym, bierzemy udział w konferencjach tematycznych, działamy w izbach branżowych, w jednym celu – chcemy rzetelnie i precyzyjnie przekazywać wiedzę o naszej działalności i technologii, którą wykorzystujemy.

Czas epidemii oraz ostatnie miesiące obfitują w wiele tzw. fake-newsów związanych z funkcjonowaniem infrastruktury telefonii komórkowej. Rozumiemy, że odróżnienie fałszywych od prawdziwych informacji może być dla wielu osób niełatwe. Dlatego też zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane technologią sieci komórkowych, w pierwszej kolejności do weryfikacji wartości merytorycznej źródeł traktujących o rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce.

Wierzymy, że budowanie wiedzy na temat funkcjonowania technologii telefonii komórkowej w oparciu o źródła naukowe bazujące na faktach pozwoli zrozumieć wszystkim zainteresowanym, że zarówno proces inwestycyjny związany z rozwojem i modernizacją sieci jak i wykorzystywane technologie są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego.

Ponadto przy okazji zachęcamy do zapoznania się materiałami dotyczącymi rozwoju bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych, które w sposób naukowy i poparty faktami wyjaśniają zagadnienia związane z funkcjonowaniem sieci:

***********************************************************************************************

„Prof. Andrzej Krawczyk obala najpopularniejsze mity o promieniowaniu elektromagnetycznym”

Materiał na kanale Youtube.com – https://www.youtube.com/watch?v=gdYXghiARDA

***********************************************************************************************

Strona:

https://nafalinauki.pl/

Artykuł:

https://nafalinauki.pl/10-faktow-i-mitow-o-polu-elektromagnetycznym-pem-i-5g/

***********************************************************************************************

Strona:

http://elektrofakty.pl/

Artykuły:

http://elektrofakty.pl/2019/12/20/pola-torsyjne-jako-zagrozenie-elektromagnetyczne-przyklad-pseudonaukowych-problemow/

http://elektrofakty.pl/2019/05/15/mity-i-teorie-spiskowe-na-temat-pola-elektromagnetycznego-zrodla-i-sposoby-demityzacji/

***********************************************************************************************

Strona:

https://www.gov.pl/web/5g/biala-ksiega1

Biała księga [materiał do pobrania]

https://www.gov.pl/attachment/856baf55-3ec2-40ed-8ea8-ede88cd81a7f

Artykuł:

https://www.gov.pl/web/5g/wplyw-pola-elektromagnetycznego-na-zdrowie

***********************************************************************************************

Strona:

https://www.uke.gov.pl/

Artykuł:

https://www.uke.gov.pl/akt/siec-5g-jest-bezpieczna-dla-ludzi,313.html#_ftnref5

 

***********************************************************************************************

Strona:

http://www.emfexplained.info/pol

Artykuł:

http://www.emfexplained.info/pol/?ID=24503

***********************************************************************************************

Strona:

https://pem.itl.waw.pl/

Artykuł:

https://pem.itl.waw.pl/artyku%C5%82y/wytyczne-icnirp-2020/

https://pem.itl.waw.pl/artyku%C5%82y/samodzielne-pomiary-pem/

***********************************************************************************************

Z wyrazami szacunku,

Jan Pilewski

 

Fot. pixabay.com

Exit mobile version