Przestrzenie Sztuki. Oficjalne otwarcie projektu w Centrum Kultury w Lublinie

img 20200917 200255 2020 09 18 165240

Pandemia koronawirusa pokazała nam, że jesteśmy w stanie żyć bez wielu rzeczy, ale nie przetrwalibyśmy bez kultury. Choć instytucje zostały zamknięte, to filmy, książki czy transmitowane online spektakle teatralne i koncerty trzymały nas przy zdrowych zmysłach w czasie lock downu. Podróżowaliśmy w światy, których na żywo nie mogliśmy zobaczyć.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Przestrzenie Sztuki – oficjalne otwarcie projektu w Centrum Kultury w Lublinie

Dziś (18.09) w Lublinie został zainaugurowany projekt Przestrzenie Sztuki (tym razem w dziedzinie teatru), w wyniku którego 400 mln złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostanie przeznaczonych na kulturę i walkę ze skutkami pandemii w tej dziedzinie życia.

– To działanie jest dojrzałą formą pomocy udzielanej środowiskom twórczym poprzez promowanie twórczości w tym trudnym, covidowym czasie – mówi w rozmowie z Radiem Lublin dyrektor departamentu Narodowych Instytucji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Agnieszka Komar-Morawska. – 400 milionów złotych dla podmiotów prowadzących działalność artystyczną. Nie tylko instytucji kultury, które mają opiekę organizatorów, ale organizacji trzeciego sektora, podmiotów, które prowadzą działalność kulturalną w formie działalności gospodarczej. To ogromna kwota i mam nadzieję, że pozwoli wszystkim podmiotom na zamknięcie tego trudnego roku w sposób, który pozwoli usatysfakcjonować pracowników, zachować i ochronić miejsca pracy, jak również pozwoli na to, żeby wszelkie formy działalności z publicznością mogły uzyskać godne wsparcie – dodaje.

– W czasie izolacji pandemicznej, kiedy musimy pamiętać o utrzymaniu dystansu, zakrywaniu twarzy, izolacji, która nam ciągle z tyłu głowy zostaje, chcielibyśmy, aby Przestrzenie Sztuki były tym miejscem, które łączą – stwierdza koordynatorka programu Przestrzenie Sztuki, Jadwiga Majewska z Instytutu Teatralnego. – W Przestrzeni dzielą się nią, ale też nawiązują te relacje z publicznością, wzajemne pomiędzy publicznością oraz pomiędzy artystami. Program zrodził się w społeczności artystów i ludzi, którym czegoś brakowało – dodaje.

– Oddajemy jedną z naszych sal teatralnych dla młodych organizacji – opowiada zastępca dyrektora ds. artystyczno-programowych Centrum Kultury w Lublinie, Rafał Koziński. – Będzie łatwy formularz do wypełnienia i sala będzie służyła dla młodych twórców. Będziemy mogli pomóc tym twórcom oraz poprowadzić ich pod premierę i wypromować. Te sale w Centrum Kultury zawsze były udostępniane, ale tę dedykujemy dla tego programu – dodaje.

– Hetman Jan Zamoyski zapisał „takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie” – mówi Agnieszka Komar-Morawska. – Ten projekt ma także aspekt edukacyjny, artystyczny, społeczny, a nawet prozdrowotny. Od tego, jakie będzie wyposażenie społeczeństwa w wartości, które przenosi tylko kultura, zależy jakość naszego państwa. Kultura jest również inwestycją ekonomiczną. Obcowanie z nią to kształcenie innowacyjności, kreatywności, a to przekłada się już wprost na konkurencyjność także w rozumieniu ekonomicznym – dodaje.

– Chciałam powiedzieć o pewnych formatach – opowiada Jadwiga Majewska. – Są to spotkania z publicznością, prelekcje, przekazywanie wiedzy o teatrze w sposób bezpośredni, nieakademicki, taki który jest zrozumiały dla każdego, warsztaty dla młodzieży i osób starszych czy tak zwane masterclass dla teatrów amatorskich oraz animatorów kultury. Chodzi nam o podnoszenie kwalifikacji – dodaje.

– Nie mamy pieniędzy. Samorząd nas wspiera, tak jak potrafi – mówi dyrektor Lubuskiego Teatru, Robert Czechowski. – Teraz ten projekt pozwoli realizować więcej planów. Historia jest taka: kiedyś malutki chłopczyk został zapytany: „Synku co to jest nieszczęście?”. Opowiedział: „Nieszczęście to jest wtedy, jak się złamie patyczek, a szczęście jest wtedy, jak go się uda skleić”. Ja myślę, że ten nasz „nadłamany patyczek” zielonogórski, olsztyński, lubelski się złamał, a dzięki temu projektowi da się go skleić – dodaje.

Przestrzenie Sztuki objęły nie tylko Lublin, ale także między innymi Zieloną Górę, Kielce czy Łódź.

Dziś w Lublinie rozpoczyna się weekend teatralny w ramach Przestrzeni Sztuki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Spektakle będą wystawiane na scenie umieszczonej na placu Litewskim. Wszystkie informacje dostępne są na stronie ck.lublin.pl.

EwKa / opr. PaW

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version