81. rocznica agresji Rosji sowieckiej na Polskę połączone z Dniem Sybiraka

pm rosja 170920 016 2020 09 17 183737

81 lat temu sowieci zaatakowali nasz kraj. Na placu Litewskim w Lublinie odbyły się obchody upamiętniające to wydarzenie.

ZOBACZ ZDJĘCIA: 81. rocznica agresji Rosji sowieckiej na Polskę połączone z Dniem Sybiraka

– Atak sowietów to pokłosie paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Lublin, Jacek Romanek. – W tajnej klauzuli następuje podział Polski na dwie części wpływów. Prawie pół miliona żołnierzy sowieckich zgromadzonych na dwóch frontach: ukraińskim i białoruskim, 17 września przekracza granice Rzeczpospolitej i zgodnie z porozumieniem z 23 sierpnia, zajmuje właściwie połowę terytoriów kraju – opisuje.

– To jest szczególna data dla nas, dzieci katyńczyków. To nasi ujęci zostali po 17 września, jak Armia Czerwona wkroczyła do Polski – wypowiada się Danuta Malon ze Stowarzyszenia Rodzina Katyńska i córka oficera zamordowanego w Katyniu, porucznika Mariana Miżołębskiego. – Wojsko Polskie walczyło z Niemcami, a Rosja napadła na nas. Wtedy ujęli naszych oficerów i żołnierzy, a później zamordowali – dodaje.

– W 1939 roku we wrześniu byłem w ochotniczym plutonie harcerskim na Polesiu. 17 września na rannym apelu poinformowano nas, że sowieci przekroczyli granicę – opowiada Ryszard Kister, prezes zarządu Okręgu Lubelskiego AK. – Poczułem zasadzie taki gniew, można powiedzieć, ale przecież jak się broni rodziny to się nie patrzy. Jak się broni Polski, ojczyzny naszej, trzeba walczyć – dodaje.

– Zostaliśmy sami, ale nie poddaliśmy się. Walczyliśmy i w końcu, po wielu latach, zwyciężyliśmy, odbudowaliśmy swoją niepodległość. O tym trzeba pamiętać. Trzeba mówić nowym pokoleniom, że wolność, to, co jest na sztandarach „Bóg, Honor, Ojczyzna”, to są święte słowa, symbole – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego, Zbigniew Wojciechowski.

– Rosjanie zamordowali na wschodzie 22 tysiące polskich obywateli. To byli ludzie naprawdę wartościowi i wykształceni. To byli ci, którzy po 123 latach niewoli budowali naszą Rzeczpospolitą – tłumaczy Danuta Malon. – Polskę budowali na miarę naszych marzeń. Oni oddali życie. W sercu mieli miłość do ojczyzny. Zginęli po to, żebyśmy mogli żyć w wolnej Polsce, wolnej ojczyźnie – dopowiada.

Lublinianie upamiętnili też rodaków masowo deportowanych na Sybir. 80 lat temu w głąb Związku Sowieckiego zesłano około 140 tysięcy Polaków. Uroczystości odbyły się przy Pomniku Matki Sybiraczki w Lublinie.

CZYTAJ: Wytyczno: obchody 81. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę

MaTo / WT

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version