Mieszkańcy Biłgoraja oddali część żołnierzom Wojska Polskiego, którzy we wrześniu 1939 roku brali udział w tzw. bitwie o Biłgoraj. Z racji stanu epidemii zrezygnowano z otwartych uroczystych obchodów. Odwiedzono tylko tablice pamiątkowe poświęcone żołnierzom Września 1939 i ich groby.
– Bitwa o Biłgoraj to szereg wydarzeń, które zakończyły się krwawymi walkami 16 września 1939 roku – przypomina historyk dr Dorota Skakuj. – 8 września 1939 roku Biłgoraj został zbombardowany. W wyniku tego zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób. Część miasta została zniszczona. 11 września doszło do pożaru miasta. Było to związane z działaniem niemieckiej V Kolumny. 14 września nastąpiło kolejne bombardowanie. A 16 września rozgorzał całodzienny bój o Biłgoraj. W wyniku tych wydarzeń miasto zostało zniszczone w około 70 procentach.
Nie ma dokładnych danych, co do ilości ofiar. Szacuje się, że w walkach o Biłgoraj zginęło co najmniej 78 żołnierzy Wojska Polskiego i ponad 100 osób ludności cywilnej.
Po stronie polskiej w walkach uczestniczyły głównie jednostki podporządkowane Armii „Kraków” generała Antoniego Szyllinga, które należały do 23 Dywizji Piechoty płk. Władysława Powierzy oraz do 55 Dywizji Piechoty płk. Stanisława Kalabińskiego.
TsF / opr. ToMa
Fot. TsF