Premier Mateusz Morawiecki powołał wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia (na zdj.) na pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Informację przekazał w niedzielę na Twitterze Artur Soboń.
– No to do pracy! Od wczoraj jako pełnomocnik ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa – napisał na Twitterze Soboń.
Podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, wicepremierowi i ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi.
– Proszę o pełne wsparcie PiS, Solidarnej Polski, Porozumienia, ale też o życzliwość opozycji. To dziś kluczowe wyzwanie dla przyszłości Polski – napisał.
Soboń dołączył zdjęcie z aktem powołania podpisanym przez premiera. Napisano na nim, że wiceminister został powołany na nowe stanowisko od 5 września.
No to do pracy??Od wczoraj jako pełnomocnik ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa. Dziękuje @MorawieckiM i @SasinJacek. Proszę o pełne wsparcie @pisorgpl @SolidarnaPL @Porozumienie__ ale też o życzliwość opozycji. To dziś kluczowe wyzwanie dla przyszłości PL ?????? pic.twitter.com/KB4NFBnFQu
— Artur Soboń (@sobonartur) September 6, 2020
Premier Mateusz Morawiecki w czwartek podpisał rozporządzenie ustanawiające pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Jednocześnie zlikwidowano stanowisko pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Z dokumentów opublikowanych przez Rządowe Centrum Legislacji wynika, że rozporządzenie ustanawiające pełnomocnika ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego weszło w życie w piątek.
Zgodnie z rozporządzeniem pełnomocnik ma rangę sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Do jego zadań ma należeć przede wszystkim przygotowanie i realizacja koncepcji transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
Pełnomocnik może występować do właściwych organów administracji rządowej, wskazując problemy należące do obszaru jego zainteresowań, których rozwiązanie należy do kompetencji tych organów, z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy i zajęcie stanowiska. W porozumieniu z Ministerstwem Aktywów Państwowych pełnomocnik może wnosić projekty aktów prawnych, przedstawiać Radzie Ministrów analizy, oceny i wnioski.
Artur Soboń funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i pełnomocnika rządu ds. instrumentów finansowania rozwoju gospodarczego państwa pełni od 5 grudnia 2019 r. Wcześniej był sekretarzem stanu w sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (2018-2019) i w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (2019).
Artur Soboń pochodzi ze Świdnika. Jest absolwentem Wydziału Humanistycznego Katolickiego Uniwersytetu i Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jest także absolwentem studiów podyplomowych w zakresie projektów europejskich na UMCS w Lublinie oraz rachunkowości i finansów na KUL. Ukończył studia doktoranckie z ekonomii w Kolegium Nauk Społecznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Jest posłem na Sejm z okręgu lubelskiego VIII i IX kadencji. Pracował w komisji finansów publicznych i komisji obrony narodowej.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum