Dominik Gil (na zdj.), współpracownik Polskiego Radia Lublin, otrzymał wyróżnienie podczas tegorocznego 12. Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni. W kategorii „Dokument Radiowy” jury doceniło jego reportaż pod tytułem „Tablica”.
„Tablica” to opowieść o losach Bronisława Wilgosa pseudonim „Wilk” – żołnierza podziemia niepodległościowego ziemi hrubieszowskiej, który był po wojnie pierwszym komendantem posterunku Milicji Obywatelskiej w Dubience. A na tę funkcję został delegowany przez… Armię Krajową. Został zamordowany w niejasnych okolicznościach, a potem wykorzystany przez peerelowską propagandę. Po latach pojawiła się szansa na jego rehabilitację.
Za reportaż „Tablica” Dominik Gil został już uhonorowany podczas ubiegłorocznej Gali Reportażystów „Melchiory 2019″. Otrzymał wówczas Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za Reportaż i Dokument Radiowy oraz został wyróżniony w Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory.
POSŁUCHAJ REPORTAŻU DOMINIKA GILA „TABLICA”:
Główną nagrodę w Konkursie „Dokument Radiowy” XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni dostał reportaż „Sześciu z Żagania” Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód. Oprócz Dominika Gila, wyróżnienia w tej kategorii trafiły także do Anny Rębas z Polskiego Radia Gdańsk za audycję pod tytułem „Odkopane losy. Tajemnice Westerplatte” i Marzeny Bakowskiej z Polskiego Radia Gdańsk za reportaż „Rozgłośnia Topolówka” .
Podczas festiwalu nagrodę specjalną – Platynowego Opornika – otrzymała Alina Czerniakowska – twórczyni wielu filmów dokumentalnych m.in. o Janie Pawle II i gen. Auguście Emilu Fieldorfie „Nilu”. Nagrodę Czerniakowska dostała „za całokształt twórczości, łączącej walory artystyczne i zachowywanie pamięci narodowej”. Wyróżnienie wręczył laureatce wiceszef MKiDN Jarosław Sellin, który zapewnił o wsparciu resortu m.in. produkcji filmów dokumentalnych.
Prezes IPN z lat 2005-2010, Janusz Kurtyka pośmiertnie otrzymał Drzwi do Wolności. Nagrodę odebrał syn historyka Paweł Kurtyka. Drzwi do Wolności to honorowe wyróżnienie przyznawane za niezłomne propagowanie idei wolności, a także za odwagę oraz wspieranie działaczy i liderów podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego. Dziękując w imieniu rodziny Paweł Kurtyka podkreślił, że jego ojciec chciał zawsze, by „polska historia była pisana prawdą”. – A nie pewnym ciągiem narracji, który miał wybielać lub usprawiedliwiać prominentów III Rzeczypospolitej. Był niezłomny i dążył do tej prawdy, często wbrew wielu okolicznościom, wielu osobom. Nie bał się jej mówić i nie bał się pisać o tej prawdzie, nawet wtedy, kiedy groziły mu za to kalumnie – mówił syn laureata.
Nagrodę Złoty Opornik za najlepszy polski film dokumentalny otrzymał obraz „Orzech – zawsze chciałem być wśród ludzi”. Jego bohaterem jest ks. Stanisław Orzechowski – duszpasterz akademicki z Wrocławia. – Ksiądz Stanisław Orzechowski to wybitny duszpasterz akademicki, ludzi pracy i „Solidarności” z Wrocławia. Taki ks. Jerzy Popiełuszko Wrocławia – podkreślił prof. Jan Żaryn, który kieruje Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej.
Główną nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych zdobyła produkcja „Wieczna zima”, węgierskiego reżysera Atilli Szasza. To opowieść o tragicznych losach kilkuset tysięcy Węgrów zesłanych do sowieckich łagrów, po wkroczeniu w 1944 roku na Węgry Armii Czerwonej.
Zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Filmów Dokumentalnych został „Draugen”, w reżyserii Dagmary Drzazgi. Jest to historia Wojciecha Bógdoła z Mikołowa, który został wcielony do Wehrmachtu i wysłany do Norwegii. Tam znalazł swoją miłość i norweską rodzinę, która potraktowała go jak syna.
MaK / PAP / opr. ToMa
Fot. nadesłane